rGO-Ni/NiO-PEI nanokompozitlerinin sentezi, karakterizasyonu ve antibakteriyel aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and antibacterial activity of rGO-Ni/NiO-PEI nanocomposites
  1. Tez No: 775987
  2. Yazar: SALİH AÇIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, antibakteriyel uygulamalarda kullanılmak üzere nanomalzemelerin sentezi gerçekleştirilmiştir. NiO, rGO, rGO-NiO nano yapılar, yeşil bir indirgeyici olan ''Cetraria Islandica (L.) Ach.'' liken özütü ile biyosentezlenerek elde edilmiştir. Sentez işlemlerinde, liken özütü miktarı (6-10 ml) ve kütlece bileşen oranlarının (rGO-NiO; 1:1, 1:2, 2:1) nanomalzeme özeliklerine etkisi incelenmiştir. Sentezlenmiş olan nanomalzemeler, Ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi (UV-vis) spektroskopisi, Geçirimli electron mikroskobu analizi (TEM), Taramalı electron mikroskobu (SEM) ve EDX analizi, Fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektroskopisi (FTIR) ve X-ışınları kırınımı analizi (XRD) ile karakterize edilmiştir. NiO nanotaneciklerinin ortalama boyutları sırasıyla 17 nm ve rGO üzerine çöktürülmüş NiO nanotaneciklerinin ortalama boyutları ise 4.5 nm olarak bulunmuştur. Elde edilen NiO, rGO, rGO-NiO nano yapıları düşük molekül ağırlıklı polietilenimin (PEI) polimeri ile modifiye edilmiş ve FTIR analizi ile karakterize edilmiştir. NiO, NiO-PEI, rGO, rGO-PEI, rGO-NiO, rGO-NiO-PEI nanomalzemelerinin antibakteriyel özelikleri ''Escherichia Coli'' bakterisi ile kuyu difüzyon yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Kontrol amaçlı florokinolon grubundan siprofloksasin antibiyotiği kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen örneklerin E. coli bakterisi üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis of nanomaterials has been carried out to be used in atibacterial applications. NiO, rGO, rGO-NiO nanostructures were obtained by biosynthesizing with a green reductant,“Cetraria Islandica (L.) Ach.”lichen extract. The effects of lichen extract amount (6-10 ml) and mass component ratios (rGO-NiO; 1:1, 1:2, 2:1) on the nanomaterial properties were investigated in the synthesis processes. Synthesized nanomaterials were characterized by, Ultraviolet-visible spectroscopy (UV-vis) spectroscopy, Transmissive electron microscopy analysis (TEM), Scanning electron microscope (SEM) and EDX analysis, Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and X-ray diffraction analysis (XRD). The average sizes of NiO nanoparticles and nanorods were found to be 17 nm, respectively. The average size of NiO nanoparticles precipitated on rGO was found to be 4.5 nm. The resulting NiO, rGO, rGO-NiO nanostructures were modified with low molecular weight polyethyleneimine (PEI) polymer and characterized by FTIR analysis. Antibacterial properties of NiO, NiO-PEI, rGO, rGO-PEI, rGO-NiO, rGO-NiO-PEI nanomaterials were tested using agar well diffusion method with“Escherichia coli”bacteria. Ciprofloxacin antibiotic from the fluoroquinolone group was used for control purposes. The samples obtained as a result of the experiments were found to be effective on E. coli bacteria.