Türkiye yenilenebilir enerji görünümü ve sektör analizi
Türkiye renewable energy outlook and sector analysis
- Tez No: 776013
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 749
Özet
Bu çalışma ile yenilenebilir enerji (YE) sektör paydaşlarının; küresel enerji sektörüne, YE yatırımlarının sürdürülebilirliğine, YE sektörünün geliştirilmesine, yerli üretimin arttırılmasına ve YE'nin geleceğine ilişkin görüşleri analiz edilmiştir. Bu çerçevede tezin ilk bölümlerinde yenilenebilir enerji (YE) ve YE görünümüne ilişkin temel kavramlara, YE mevzuatları, destekleri ve politikaları, YE tesis ve teknolojileri ile bunların yerli üretim durumlarına yönelik çalışmalara yer verilerek teorik bir altyapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise 36 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmış (yapılandırılmamış mülakat) katılımcıların küresel enerji sektörüne, YE yatırımlarının sürdürülebilirliğine, YE sektörünün geliştirilmesine ve yerli üretimin arttırılması ile YE'nin geleceğine ilişkin yanıtları dikkate alınarak bir model oluşturulmuştur. Bu model çerçevesinde YE sektörünün“hub olma, yerli ve milli marka oluşturma, küresel oyuncu olma”gibi bir hedefi olduğu tespit edilerek, sektörü bu hedefe ulaştıracak dinamikler arasındaki ilişkilere yer verilmiştir. Hedefe ulaşmayı etkileyebilecek YE sektöründeki sıkıntılar, problemler, engeller, tehditler, fırsatlar gibi faktörler ortaya konulmuştur. Aynı zamanda YE'nin gelişim alanları, gelişim beklentileri, yeni teknolojiler, mevcut uygulamada olan standartlar, sertifika ve belgeler, mevzuatlar, politikalar ve destekler sorgulanarak sektörün beklenti ve ihtiyaçlarına cevap aranmıştır. Ayrıca YE'deki kritik parça ve aksamlar, yerliliği artırmaya yönelik araçlar, insan kaynağı, yetkinlikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Sektörü, tespit edilen hedefe ulaştıracak lokasyonun neresi olabileceği, bu lokasyonun tercih nedeni, sektördeki sıkıntı ve problemlerin yaşanmaması için nelerin yapılması gerektiği, yeniliklerin uygulanmasındaki gereklilikler ve darboğaz oluşmasını engelleyici tedbirlerin neler olabileceği değerlendirilerek bu konularda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, the views of renewable energy (RE) sector stakeholders on the global energy sector, the sustainability of RE investments, the development of the RE sector, the increase in domestic production, and the future of RE were analyzed. In this framework, in the first chapters of this thesis, a theoretical background has been tried to be established by giving place to the basic concepts of renewable energy (RE) and RE outlook, RE regulations, supports and policies, RE facilities and Technologies, and their domestic production situations. In the last part, in-depth interviews (unstructured interviews) were conducted with 36 participants, and a model was created by taking into account the answers of the participants to the global energy sector, the sustainability of RE investments, the development of the RE sector, and the future of RE with increasing domestic production. Within the framework of this model, it has been determined that the RE sector has a goal of“being a hub, creating a local and national brand, and becoming a global player”, and the relations between the dynamics that will bring the sector to this goal are included. Factors such as troubles, problems, obstacles, threats, and opportunities in the RE sector that may affect the achievement of the target have been revealed. At the same time, YE's development areas, development expectations, new technologies, existing standards, certificates and documents, legislation, policies, and supports were questioned and answers to the expectations and needs of the sector were sought. In addition, critical parts and components in RE, tools to increase locality, human resources, and competencies were tried to be determined. Suggestions were made on these issues by evaluating the location that will bring the sector to the determined target, the reason for choosing this location, what should be done to avoid troubles and problems in the sector, the requirements for the implementation of innovations, and the measures to prevent bottlenecks.