Toplumsal değişmeyi Kıray üzerinden okumak: İstanbul Maltepe ilçesi örneği
Reading social change through Kıray: The example of Istanbul Maltepe district
  1. Tez No: 776015
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAYDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERFİN VARIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanlık tarihi sürekli değişim ve dönüşüm içindedir. Bu değişim, her toplum için geçerli olan vazgeçilmez bir olgudur. Tüm toplumlarda görülen değişimin hızı ve yönü toplumun yapısına ve birçok özelliğine göre farklılık göstermektedir. Toplumda meydana gelen değişim ve dönüşümlerin etkilerini en belirgin olarak görebileceğimiz kurum ailedir. Geçmişten günümüze uzanan tarih yolculuğunda toplumsal dönüşümün temeli olan aile, değişmenin başladığı, geliştiği ve aktarıldığı yer olarak önem kazanmaktadır. Bu gerçeklerden yola çıkarak, bu çalışma sanayi devrimiyle başlayan ve süregelen toplumsal değişmeyi modernleşme ile ele alarak İstanbul/Maltepe ilçesindeki değişimin aile üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki toplumsal değişmeyi en iyi analiz eden akademisyenlerden biri olan Mübeccel Belik Kıray'ın görüş ve kavramları bize yol gösterici olmuştur. Kıray'ın sosyolojik bakış açısından yararlanarak, İstanbul Maltepe ilçesinde toplumsal değişme ve aile kavramları arasındaki ilişkisellik araştırılmıştır. Bu bağlamda Maltepe'de yaşayan 20 kişiyle derinlemesine görüşmeler sonucu verilerin toplanması ve değerlendirilmesi sistematik bir şekilde gerçeklemiştir. Geleneksel ve modernlik arasında yer alan Türk toplumunda, Türk aile yapısı geçmişin değerlerinden kopamayan fakat göç, sanayileşme, teknolojik gelişmeler ve kentleşme arasında özünü korumaya çalışan bir yapıdadır.
Özet (Çeviri)
Human history is in constant change and transformation. This change and transformation is an indispensable phenomenon that applies to every society. Changes seen in all societies vary in speed and direction depending on society's structure and many characteristics. The family, in which we most clearly see the effects of social change, is one of the social institutions. On the long historical journey from the past to the present, the family, which is the basis of societal transformation, gains importance as a place where change begins, develops and is transmitted. Based on these facts, I present the impact of change on the family in Maltepe, Istanbul by addressing the societal change that has occurred with the industrial revolution with modernization. In this study, I was guided by the views and concepts of Mübeccel Belik Kıray, who is one of the best analyzers of social change in Turkey. Starting from Kıray's sociological point of view, a conclusion was drawn by reconciling the concept of social change and family in Istanbul's Maltepe district. Turkish society is stuck between tradition and modernity; The Turkish family structure is also in a structure that tries to keep its essence between migration, social values, technology and urbanization.