Türkiye Voleybol Federasyonu üst ligleri tarafından kullanılan görüntü değerlendirme sisteminin hakemlerin karar verme durumlarına etkisi
The effect of the video evaluation system used by the top league of Turkish Volleyball Federation on the decision-making of referees
  1. Tez No: 776018
  2. Yazar: NEŞE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Takım sporlarından biri olan voleybol, her geçen gün uluslararası ve ulusal alanda yerini sağlamlaştırırken, teknolojiye ayak uyduran bir spor dalı haline geldi. Takım sporlarında kullanılan teknolojinin müsabaka esnasında ve hakemlerin karar vermesinde birçok olumlu yönü olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu çalışma, TVF üst liglerinde görev alan toplam 21 A ve AB klasman hakemlerle yüz yüze görüşmeler yapılarak yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış olup nitel türde betimsel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. A ve AB klasmanındaki voleybol hakemleri ile yapılan bu araştırma sonucunda; GDS voleybol maçlarının objektif bir şekilde yönetilmesine olanak sağladığı tespit edilmiştir. Ancak bu sistemin bazı maçlarda olmaması veya hakem kararlarında değişikliğe neden olması araştırmaya katılan hakemlerin kararlarını olumsuz etkilememektedir. Ayrıca çalışmaya katılan hakemler maçlar sırasında GDS'de meydana gelen aksaklıkları en aza indirmek için; bu sisteme bazı eklemeler yapılması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Volleyball, which is one of the team sports, has become a sport that keeps up with technology, while strengthening its place in the international and national arena with each passing day. While the technology used in team sports has many positive aspects during the competition and in the decision making of the referees, it also has negative aspects. This study was carried out with a descriptive survey model of qualitative type, by making face-to-face interviews with 21 A and AB classification referees in TVF top leagues, and a semi-structured interview form was applied. As a result of this research carried out with volleyball referees of A and AB classification; It has been determined that the video evaluation system allows volleyball matches to be managed objectively. In addition, the referees participating in the study in order to minimize the disruptions in the GDS during the matches; They stated that some additions should be made to this system.