Atıcılık branşında akut spor masajının atış isabet oranlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of acute sports massage on shooting accuracy in shooting branch
  1. Tez No: 776019
  2. Yazar: MUHAMMET ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı atıcılık branşındaki sporculara uygulanan spor masajı uygulamasının ağrı, kalp atım hızı ve atış isabet oranlarına etkisini incelemektir. Çalışmaya Atıcılık ve Avcılık Federasyonuna kayıtlı yaş ortalamalarının 18,35±1,63 yıl, boy uzunluğu 172,5±6,12 cm, vücut ağırlığının 69,07±10,51 kilogram, spor yaşlarının 5,07±2,28 yıl olduğu 9 erkek 5 kadın olmak üzere 14 lisanslı atıcılık sporcusu dahil edilmiştir. Sporcuların masaj öncesi ve masaj sonrası ağrı değerleri visual analog skalası ile, kalp atım hızları Polar saat ile ölçülmüştür. Bu çalışmada, ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Cinsiyet ve masaj öncesi, sonrası ağrı skalası dinlenik kalp atım hızı, atış esnasındaki ortalama kalp atım hızı ve toplam atış puanları arasındaki farklar ise 2 x 2 (cinsiyet x masaj) Karışık Desen ANOVA ile test edilmiştir. Deneme etkisinin boyutu için, kısmi eta kare (ƞ2) hesaplanmıştır (ƞ²≤ 0,01 küçük etki, ƞ²≤0,06 orta etki ve ƞ²≤0,14 büyük etki) İstatistiksel işlemler istatistik paket programında (SPSS 25, ABD) yapılmış olup uygulanan tüm istatistiksel işlemlerde p=0.05 yanılma düzeyi kullanılmıştır. Elde edilen istatistikler sonucunda Kadın ve erkek katılımcıların ağrı skalasına ait değerlerinde cinsiyet (F(1;12)=,001; p=0,971; ƞ²=0,00) etkisinin anlamlı olmadığı görülürken, masaj etkisinin (F(112)=17,381; p=0,001; ƞ²=0,592) anlamlı olduğu görülmüştür. Kadın ve erkek katılımcıların Atış Ortalama Kalp Atım Hızına ait değerlerinde cinsiyet (F(1;12)=,166; p=,000; ƞ²=,014) etkisinin anlamlı olmadığı görülürken, masaj etkisinin (F(112)=64,050; p=000; ƞ²=0,592) anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak spor masajının ağrıyı azalttığı ve atış performansını olumlu etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of sports massage applied to athletes in shooting branch on pain, heart rate and shooting accuracy rates. The mean age registered to the Shooting and Hunting Federation was 18.35±1.63 years, height 172.5±6.12 cm, body weight 69.07±10.51 kilograms, sports age 5.07±2.28 years. 14 licensed shooting athletes, 9 men and 5 women, were included. The pain values of the athletes before and after the massage were measured with the visual analog scale, and their heart rates were measured with the Polar clock. In this study, pretest-posttest experimental design was used. The differences between gender and pain scale before and after massage, resting heart rate, mean heart rate during beat, and total beat scores were tested with a 2 x 2 (gender x massage) Mixed Pattern ANOVA. For the size of the trial effect, partial eta square (ƞ2) was calculated (ƞ²≤ 0.01 small effect, ƞ²≤0.06 medium effect, and ƞ²≤0.14 large effect). Statistical operations were performed in the statistical package program (SPSS 25, USA). p=0.05 error level was used in all statistical procedures applied. As a result of the statistics obtained, it was seen that the effect of gender (F(1;12)=.001; p=0.971; ƞ²=0.00) was not significant on the pain scale values of male and female participants, while the effect of massage (F(112)=17.381; p =0.001; ƞ²=0.592) was found to be significant. While it was seen that the effect of gender (F(1;12)=.166; p=.000; ƞ²=.014) on the Beat Average Heart Rate values of male and female participants was not significant, the massage effect (F(112)=64.050; p= 000; ƞ²=0.592) was found to be significant. As a result, it is thought that sports massage reduces pain and positively affects shooting performance.