Sistemik skleroz hastalarında beden algısı, sosyal görünüş kaygısı, benlik saygısı ve psikolojik sağlamlığın hastalık aktivitesiyle ilişkisi
The Relationship between Body Image, Social Appearance Anxiety, Self-Esteem, and Psychological Resilience with Disease Activity in Patients with Systemic Sclerosis
  1. Tez No: 776029
  2. Yazar: SEDA NUR GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sistemik Skleroz (SSc) deri ve iç organ tutulumunun olduğu otoimmunite, vaskülopati ve fibrozis ile seyreden kronik progresif bir bağ doku hastalığıdır. Vücut görünümünde meydana gelen değişiklikler hastalarda stres kaynağı olabilmektedir. Bu çalışmada amacımız, SSc hastalarındaki psikolojik değişkenlerin hastalık aktivasyonu ile ilişkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Skleroderma hastalığı olan 91 hasta çalışmaya alındı. Klinik ve laboratuar parametreleri incelendi. Hastalara Solunum Fonksiyon Testi (SFT) yapılarak Karbonmonoksit difüzyon kapasitesi (DLCO) ölçümleri kaydedildi. Beden Algısı, Sosyal Görünüş Kaygısı, Benlik Saygısı ve Psikolojik Sağlamlık ölçekleri kullanıldı. Eustar Aktivite İndeksi (EAİ) hesaplandı. İstatistiksel analiz, IBM SPSS Statistics Versiyon 21.0 kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Systemic Sclerosis (SSc) is a chronic progressive connective tissue disease characterized by skin and internal organ involvement, autoimmunity, vasculopathy and fibrosis. Changes in body appearance can be a source of stress in patients. In this study, our aim was to investigate the relationship of psychological variables with disease activation in SSc patients. Materials and Methods: 91 patients with scleroderma disease were included in the study. Clinical and laboratory parameters were examined. Carbon monoxide diffusion capacity (DLCO) measurements were recorded by performing Pulmonary Function Test (PFT) on the patients. Body Image, Social Appearance Anxiety, Self-Esteem and Psychological Resilience scales were used. Eustar Activity Index (EAI) was calculated. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics Version 21.0.