Tarihi yığma kamu yapılarının dinamik davranışının belirlenmesi; Isparta tescilli taş bina örneği
Determining the dynamic behaviour of historic masonry public buildings; Isparta registered stone building example
  1. Tez No: 776091
  2. Yazar: NESİBE UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR USTA EVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye coğrafi konumu nedeniyle geçmişte birçok devletin yaşadığı topraklara ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle bölgede birden çok milletin yapı tarzını yansıtan yapı inşa edilmiştir. Günümüzde bu yapıların bir kısmı halen ilk halini korumaktadır fakat bir kısmı da deprem gibi doğal afetler sonucunda hasar almış veya yıkılmıştır. Bu yapıların gelecek nesillere aktarılabilmesi için yapısal davranışlarının analiz edilerek gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Isparta İlinde bulunan Tescilli Taş Binanın dinamik davranışı incelenmiştir. Bu amaçla yapı, rölöve projesine uygun olarak SAP2000 V23 sonlu elemanlar programı aracılılığıyla modellenmiştir. Modelleme esnasında yapının gerçek malzeme parametreleri dikkate alınmıştır. Bu yapı malzemesinin fiziksel ve mekanik özellikleri deneysel metotlarla belirlenmiştir. Çalışmada yapının bulunduğu bölge ve Türk Bina Deprem Yönetmeliğindeki DD-2 düzeyi dikkate alınarak ölçeklenmiş deprem kayıtları kullanılmıştır. Tarihi yapının deprem davranışının belirlenebilmesi için elde edilen deprem kayıtları ile yapının zaman tanım alanında doğrusal analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda yapının periyodu, taban kesme kuvvetleri, yer değiştirme ve gerilme değerleri belirlenmiştir. Her bir deprem için elde edilen değerler karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey that is important in terms of geographical location has hosted lands where many states lived in the past. For this reason, a structure reflecting the building style of multiple nations was built in the region. Today, some of these structures still preserve their original form, but some of them have been damaged or destroyed as a result of natural disasters such as earthquakes. In order for these structures to be transferred to future generations, it is necessary to analyze their structural behavior and take the necessary measures. In this thesis study, the dynamic behavior of the Registered Stone Building in Isparta province was examined. For this purpose, the structure was modeled via the SAP2000 V23 finite element program in accordance with the survey project. During the modeling, the actual material properties of the building were used. The physical and mechanical properties of this building material were determined by experimental methods. In the study, scaled earthquake records were used by taking into account the region where the structure is located and the DD-2 level in the Turkish Building Earthquake Regulation. In order to determine the earthquake behavior of the historical structure was carried out with using the earthquake records time-history dynamic analysis of the structure. As a result of the analysis, the period of the structure, base shear forces, displacement and stress values were determined. The values obtained for each earthquake were examined comparatively.