Spor yönetiminde değişim ölçeği: Bir ölçek geliştirme çalışması
Change in sports management scale: A scale development study
  1. Tez No: 776126
  2. Yazar: HACI ALİ ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, spor yönetimindeki değişimi değerlendirmeye yönelik bir ölçek geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bazı demografik bilgilerle spor yönetiminde değişim düzeylerini ortaya koymaktadır. Çalışmada nicel araştırmaya yönelik genel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören üniversite öğrencileri kapsamındadır. Çalışmanın örneklemi ise dört farklı gruptan oluşmaktadır (pilot çalışma N= 119, AFA N= 860, DFA N= 382, araştırma madde bulguları N= 461). Ölçeğin soru maddelerini oluşturmak için ilgili literatür taranmıştır. Ölçek soru maddeleri için uzman görüşü alınmış ve geribildirimlere göre soru maddeleri revize edilmiştir. Ardından araştırmanın pilot çalışması gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışmanın sonuçları ve tekrar uzman görüşlerin alınması sonucunda ölçek uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Daha sonra yapı geçerliliği için açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Örneklem büyüklüğünün uygunluğu açısından KMO (0,936) testi ve verilerin çok değişkenli normal dağılım gösterip göstermediğini ise Bartlett küresellik testi ile belirlenmiştir. Açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, 28 madde ve 5 faktörlü (teknolojik, yapısal, organizasyonel, ekonomik, küresel) bir yapı bulunmuştur. Ayrıca ölçeğin toplam açıklanan varyans değeri %51,25 olarak hesaplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizinde elde edilen bulgularda ise, X2/df: 2,21, GFI: 0,910, CFI 0,916, NFI ,859, RFI ,867 ve PGFI 0,734 uyum değerleri tespit edilmiştir. Bunun yanında yakınsak geçerliliği için AVE ve CR değerlerinin kabul edilebilir olduğu sonucuna varılmıştır. Cronbach alfa güvenirlik katsayıları incelendiğinde ise, teknolojik faktör 0,87, yapısal faktör 0,82, organizasyonel faktör 0,77, ekonomik faktör 0,75, küresel faktör 0,75 ve spor yönetiminde değişim ölçeği 0,92 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde SPSS 21.V. istatistik paket programı ve AMOS 24 kullanılmıştır. Sonuç olarak,“Spor Yönetiminde Değişim Ölçeği”kullanılabilir bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a scale to evaluate change in sports management. The study also shows the levels of change in sports management with some demographic information. General survey model for quantitative research was used in the study. Population of the study consists of university students attending higher education institutions that provide sports education in Turkey. Sample of the study consists of four different groups (pilot study N= 119, EFA N= 860, CFA N= 382, research item findings N= 461). Relevant literature was reviewed to create the items of the scale. Expert opinion was taken for the items of the scale and the items were revised according to feedback. Following this, pilot study was conducted. The scale was made ready for application as a result of the pilot study and after receiving expert opinions again. Next, exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were conducted for construct validity. KMO (0,936) test was used to determine the suitability of sample size and Bartlett sphericity test was used to determine whether the data showed multivariate normal distribution. A structure with 28 items and 5 factors (technological, structural, organizational, economic, global) was found according to exploratory factor analysis results. The value of total variance explained was calculated as 51.25%. In the results of confirmatory factor analysis, fit values were found as X2/df: 2,21, GFI: 0,910, CFI 0,916, NFI ,859, RFI ,867 and PGFI 0,734. It was also concluded that AVE and CR values were acceptable for convergent validity. When Cronbach's alpha reliability coefficients were examined, they were found as 0,87 for technological factor, as 0,82 for structural factor, as 0,77 for organizational factor, as 0,75 for economic factor, as 0,75 for global factor and as 0,92 for change in sports management scale. SPSS 21.V. statistical package program and AMOS 24 were used in statistical analyses of the study. As a result, it was found that“Change in Sports Management Scale”has a structure that can be used.