Argümantatif sınıf dışı eğitim etkinlikleri ile öğrencilerin başarılarının, argümantasyon becerilerinin ve çevre tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of students' success, argumentation skills and environmental attitudes through argumentative outdoor educational activities
  1. Tez No: 776125
  2. Yazar: AYÇA CİRİT GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ APAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma, argümantatif sınıf dışı eğitim etkinlikleri ile ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları, argüman oluşturma becerileri ve çevreye yönelik tutumları değerlendirilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, karma araştırma desenlerinden açımlayıcı sıralı karma desene göre tasarlanmıştır. Çalışmanın nicel boyutunu ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutunu ise bütüncül çoklu durum çalışması deseni oluşturmaktadır. Çalışma, ilkokul 3.sınıfta öğrenim gören 59 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, iki deney ve bir kontrol grubundan oluşmaktadır. Deney gruplarından biri ile argümantatif sınıf dışı eğitim etkinlikleri, diğeri ile sınıf dışı eğitim etkinlikleri uygulanarak ve kontrol grubu ile MEB tarafından öngörülen şekilde dersler yürütülmüştür. Uygulamalar altı hafta boyunca deney grupları ile sınıf dışı ortamlarda; kontrol grubunda ise öğrencilerin kendi sınıflarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nicel verileri, Canlılar Dünyasına Yolculuk/Canlılar ve Yaşam Konu Alanı Başarı testi ve İlkokul Öğrencilerine Yönelik Çevre Tutum Ölçeği ile, nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretmen ve dış gözlemci süreç değerlendirme formları, öğrenci etkinlik değerlendirme formu ve argümantatif senaryolar aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veri toplama araçları, ön test ve son test olarak; öğrenci etkinlik değerlendirme formları ile argümantatif senaryolar her hafta etkinlikler sonrasında; yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretmen ve dış gözlemci süreç değerlendirme formları ise uygulamaların tamamlanmasının ardından uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, uygulanan sınıf dışı ve argümantatif sınıf dışı eğitim etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarını artırmada ve çevreye yönelik tutumlarını geliştirmede etkili olduğu görülmüştür. Aynı şekilde sınıf dışı ortamlarda gerçekleştirilen eğitim etkinliklerinin öğrencilerin kolay öğrenmelerine ve somut öğrenmeler gerçekleştirmelerine; iletişim becerilerinin, sorumluluk duygularının ve özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Argüman oluşturma becerilerinin gelişimine yönelik olarak ise argümantasyon tekniğinin öğretim sürecinde kullanılmasının ilkokul 3. sınıf düzeyindeki öğrencilerde belirgin ölçüde farka yol açmadığı ve öğrencilerin bilişsel düzeyleri gereği kendi düşünceleri savunma konusunda gerekli olan argümantatif öğeleri kullanmada yetersiz oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the academic success, argument skills and attitudes towards the environment of primary school 3rd grade students through argumentative outdoor education activities. The study was designed according to the exploratory sequential mixed design, one of the mixed research designs. The quantitative dimension of the study was quasi-experimental design with pre-test post-test control group; the qualitative dimension consists of the holistic multiple case study design. The study was carried out with 59 students studying in the 3rd grade of primary school. The study group consists of two experimental and one control groups. Lessons were conducted with the control group, as prescribed by the Ministry of National Education, bu applying argumentative outdoor education activities. The practices were carried out with experimental groups for six weeks in outdoor environments; in the control group, it was carried out in the students' own classrooms. Quantitative data of the study were collected through Journay to the World of Living things/Livins Beings and Life Subject Area Achievement test and Environmental Attitude Scale towards Primary School Students; while qualitative data were collected through semi-structured interviews, teacher and outside observer process evaluation forms, student activity evaluation form and argumentative scenarios. Quantitative data collection tools as pre-test and post-test; students activity evaluation forms and argumentative scenarios every week after the activites; semi-structured interviews, teacher and external observer process evaluation forms were applied after the activities were completed. As a result of the study, it was seen that the applied outdoor and argumentative outdoor class education activities were effective in increasing the academic achievement of the students and improving their attitudes towards the environment. Likewise, educational activities carried out in outdoor environments allow students to learn easily and to realize concrete learning; it has been revealed that it contributes to the development of communication skills, sense of responsibility and self-confidence. As for the development of argumentation skills, it was observed that the use of the argumentation technique in the teaching process did not cause a significant difference in primary school 3rd grade students, and the students were insufficient in using the argumentative elements necessary to defend their own thoughts due to their cognitive levels.