Çizge algoritmaları ve çizge bölmeleme
Graph algorithms and graph partitioning
  1. Tez No: 77617
  2. Yazar: ALİ KARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi Çizge Algoritmaları ve Çizge Bölmeleme Ali KARCI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı 1998, Sayfa : 100 Bu çalışmada paralel ortamlarda yük dengeleme şartlarını sağlayacak olan çizge bölmeleme işlemini ve bazı etkili çizge algoritmaların uygulamasını yapan bir yazılım geliştirilmiştir. Yük dengeleme, paralel ortamlarda her işlemciye mümkünse eşit oranda iş yüklemek ve işlemciler arasındaki iletişimi minimum yapmak olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada ağırlıklı olarak çizge bölmeleme üzerinde durulmuştur. Çizge bölmeleme algoritmaları başlangıçta iki sınıfa ayrılabilir. Eğer çizgenin düğümlerinin koordinatları varsa uygulanan algoritmalar incelenmiştir. Çizgenin düğümlerinin koordinatları yoksa, bu durumda kullanılan algoritmalar incelenmiş ve lineer ve spektral algoritmaların uygulamaları yapılmıştır. İncelenen yöntemler birbirleri ile kıyaslanarak avantajları ve dezavantajları verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Spektral çizge bölmeleme, gelişigüzel çizge bölmeleme, basit çizge indirgeme, çok seviyeli çizge bölmeleme, yük dengeleme, ağ bölmeleme, devre bölmeleme.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Master Thesis Graph Algorithms and Graph Partitioning Ali KARCI Fırat üniversity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering 1998, Pages : 100 in this work, graph algorithms and graph partitioning software, satisfied the load balancing conditions, has been developed. The load balancing can be defined as each processor get equl work and transmission among processors is minimum. in this work, graph partitioning haz been analyzed mostly. If vertices of graph have coordinate, then vertices of graph are sorted with respect to specified axis and they are partitioned into two parts. I f they do not have coordinate, then Laplace matrix of graph is used to partition graph ör graph is partitioned randomly. The advantages and disadvantages of methods have been given by comparison of methods. KEYWORDS :Spectral graphpartitioning, randomgraph partitioning, simple graphreduction, multilevelgraph partitioning,load balancing,network partitioning,circuit partitioning.