Akıllı yazılım etmenleri
Intelligent software agents
  1. Tez No: 77616
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi Akıllı Yazılım Etmenleri Mehmet KAYA Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı 1998, Sayfa : 103 Akıllı yazılım etmenleri, kullanıcıların davranış biçimlerini öğrenerek, bir kimse tarafından belirlenen bilgiyi arayan ve tasnif eden veya bir kimse adına belirli işleri gerçekleştiren yazılım parçaları olarak tanımlanabilir. Birer yapay zeka programı olan etmenler, kullanıcı lehine sistem kaynaklarını ve rutin olarak yapılan işlemleri sürekli denetim altında tutarak yarar sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında, akıllı yazılım etmenlerinin genel özellikleri, bu özelliklerin biçimsel olarak tanıtımı ve etmen belirtileri üzerinde durularak etmenlerin sınıflandırılması ve etmen mimarileri incelenmiştir. Ayrıca kullanıcı adına hareket eden bir etmenin oluşturulması için JAVA derleyicisi kullanılarak, masa üstü etmen sınıfına ait olan ve kullanıcının belirlediği programları sürekli denetim altında tutarak rutin olarak gerçekleştiren bir sistem etmeni tasarlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Yazılım etmenleri, İşbirliği yapan etmenler, Birlikte çalışan etmenler, İnternet etmenleri, Hareketli etmenler, Bilgi filtreleme, Arama makinesi, Elektronik alışveriş
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Masters Thesis Intelligent Software Agents Mehmet KAYA Fırat university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering 1998, Pages : 103 Intelligent software agents are software parts that can learn user's behaviour forms and classify or search a predetermined information or perform specific tasks on behalf of a user. As an artificial intelligence program, software agents control the system sources and manage the routine tasks. In this thesis, focusing on general properties of intelligent software agent, formal specification of these properties and distinctive properties of software agents, their classification and agent architectures had been investigated. In addition, a designed and implemented desktop agent using JAVA compiler that accepts user supplied program tasks and runs these programs on a schedule basis. KEYWORDS: Software agents, Collaborative agents, Cooperative agents, Internet agents, Mobile agents, Information filters, Search engine, Electronic commerce