Tarımsal taşınırların ve yan sınai işletmenin miras yoluyla paylaşılması
Sharing of agricultural movable and semi-industrial interprises by inheritance
- Tez No: 776173
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET: Terekedeki tarım arazilerinin parçalanması tarımsal verimi düşürmektedir. Satış suretiyle paylaşma halinde ise, topraksız köylü kente göç etmekte ve kırsal üretim sekteye uğramaktadır. Tarım arazilerinin parçalanmasının önlenmesi ve toprağı işlemeye ehil kişilerin iş başında bulunması gerekmektedir. Bunun için özel olarak tarımsal miras paylaşma kuralları kabul edilmiştir. Tarım arazisine dayalı üretimin devamlılığı için tarımsal taşınırlar ve tarım arazisine bağlı yan sınai işletmenin de paylaşılması, tarım arazisinin akıbetine bağlanmıştır. Bu kapsamda konunun tarihçesi ile tarım arazilerini paylaşma kurallarına kısaca değinilmiştir. Asıl çalışma konumuz ise terekedeki tarımsal taşınırlar ve yan sınai işletmenin paylaşılmasına ilişkin şartlar ve sonuçların irdelenmesidir. Ayrıca tarım arazilerine mahsus getirilen çeşitli hükümlerin tarımsal taşınırlar ve yan sınai işletme yönünden değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Abstract: Too allotment agricultural lands in succession divides efficiency. Otherwise, cause of sharing of succession by sales, landless farmers emigrate and country production is interrupted. Agricultural lands is avoided too allotment and competend persons study on lands is needed. For that, sharing of agricultural succession rules are accepted especial. For continuity agricultural lands production, sharing of agricultural movables and semi industrial interprise based on agricultural lands is linked agricultural lands. İn this context, mentioned history of subject and sharing of agricultural lands rules short. Our main subject, studying to share of agricultural movables and semi industrial interpise in succession, compacts and results. Also, discussing many rules especially for agricultural lands from the point of agricultural movables and semi industrial interprise.