Adölesan idiyopatik skolyozda hibrit telerehabilitasyon yöntemiyle uygulanan pilates-temelli egzersizlerin solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve denge üzerine etkisi
The effect of pilates-based exercises practised by hybrid telerehabilitation on respiratory functions, respiratory muscle strength, functional capacity and balance in adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 776364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Skolyoz, omurga, toraks ve gövdenin pozisyon ve şeklindeki değişimleri içeren heterojen durumların tamamı için kullanılan genel bir terimdir. Adölesan İdiyopatik Skolyoz (AIS), bilinen her hangi bir neden olmaksızın, 10 yaş ve üstü sağlıklı bir bireyde koronal planda anormal spinal eğri oluşumu ve vertebraların rotasyonuyla karakterize bir deformite olarak tanımlanır. Cobb metoduyla ölçüldüğünde 10°'nin üzerinde spinal bir eğri görülmektedir. AIS'li hastalarda meydana gelen deformite; solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, denge, yaşam kalitesi, periferik kas kuvveti ve kozmetik algı gibi birçok primer ve sekonder parametrede probleme neden olabilmektedir. AIS'de konservatif tedavi; gözlem, egzersiz eğitimi ve ortez yaklaşımlarını kapsamaktadır. Bu tedavide temel amaçlar; eğrinin progresyonunu durdurmak, mümkünse azaltmak ve AIS'in neden olduğu problemlerin önüne geçmek, var olan problemleri ise iyileştirmektir. AIS'li hastaların tedavisinde kullanılan bir çok farklı egzersiz eğitim yöntemi bulunmaktadır. Pilatestemelli egzersiz eğitimi de bu yöntemlerden biridir. Bu çalışma AIS'li hastalarda postüral düzeltmeleri ve eğri tipine-lokalizasyonuna göre belirlenen solunum paternini içeren ve hibrit telerehabilitisyon yöntemiyle uygulanan pilates-temelli egzersiz eğitiminin solunum fonksiyonu, solunum kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve denge üzerine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında 10-18 yaş aralığında olan 32 AIS tanılı hasta randomize edilerek eğitim ve kontrol grubuna ayrıldı. Tüm hastalara Cobb açısı ölçümü, gövde rotasyon açısı ölçümü, fleksibilite değerlendirmesi, solunum fonksiyon testi, solunum kas kuvveti ölçümü, fonksiyonel kapasite değerlendirmesi, postüral stabilite-denge değerlendirmesi, core kas enduransı ölçümü, periferik kas kuvveti ölçümü, yaşam kalitesi ve kozmetik deformite algısı değerlendirmeleri yapıldı. Eğitim ve kontrol grupları egzersiz eğitimi süreçlerinin ilk 2 haftasında, haftada bir gün süpervize seanslara katıldı. Hastalar bu seanslar esnasında pilatesin temelleri, eğri tip ve lokalizasyonlarına göre belirlenen postüral düzeltmeler ve solunum prensipleri hakkında bilgilendirildi. Eğitim grubu sonraki 10 hafta boyunca haftada 3 gün fizyoterapist eşliğinde senkron online seanslara alındı, 4 gün egzersizleri evde sürdürüldü. Kontrol grubu ise aynı egzersizleri haftada 7 gün, 10 hafta boyunca evtemelli olarak sürdürdü. 12 Haftanın sonunda tüm değerlendirmeler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is a general term for all heterogeneous conditions involving changes in the position and shape of the spine, thorax, and trunk. Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) is defined as a deformity characterized by abnormal spinal curve formation and rotation of the vertebrae in the coronal plane in a healthy individual aged 10 years and older, without any known cause. A spinal curve of more than 10° is seen when measured by the Cobb method. Deformity in patients with AIS can cause problems in many primary and secondary parameters such as respiratory functions, respiratory muscle strength, functional capacity, balance, quality of life, peripheral muscle strength and cosmetic perception. Conservative treatment in AIS includes observation, exercise training and orthotic approaches. The main goals of this treatment are to stop the progression of the curve, to reduce it if possible, to prevent the problems caused by AIS and to improve the existing problems. There are many different exercise training methods used in the treatment of patients with AIS. Pilates-based exercise training is one of these methods. This study aimed to investigate the effect of pilates-based exercise training applied with hybrid telerehabilitation method on respiratory function, respiratory muscle strength, functional capacity and balance in patients with AIS, including postural corrections and breathing pattern determined by curve type-localization. Within the scope of the study, 32 patients diagnosed with AIS, aged 10-18 years, were randomized and divided into education and control groups. Cobb angle measurement, trunk rotation angle measurement, flexibility, respiratory function test, respiratory muscle strength, functional capacity, postural stability-balance, core muscle endurance, peripheral muscle strength, quality of life and perception of cosmetic deformity were evaluated in all patients. Training and control groups participated in supervised sessions once a week during the first 2 weeks of exercise training processes. During these sessions, the patients were informed about the basics of pilates, the postural corrections determined according to the curve type and localization, and the respiratory principles. For the next 10 weeks, the training group took synchronous online sessions with a physiotherapist 3 days a week, and the exercises were continued at home for 4 days. The control group, on the other hand, continued the same exercises 7 days a week, home-based for 10 weeks. At the end of 12 weeks, all assessments were repeated.