Konteyner terminallerinin otomasyon süreçlerinin belirlenmesi ve karar yaklaşımları
Determination of automation processes of container terminals and decision approaches
- Tez No: 776363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda ölçek ekonomilerinin faydalarını yakalamak için konteyner gemilerinin boyutları istikrarlı şekilde artmıştır. Bununla birlikte deniz konteyner taşımacılığı çarpıcı şekilde büyümüştür. Terminal operatörleri, daha kısa zaman aralığında gelen çok sayıda konteynerin elleçlemesinde verimliliği artırmak için baskı altında kalmıştır. Büyük gemileri elleçlemek için gereken hizmet seviyesini sağlayamayan terminaller yüklerini potansiyel olarak daha iyi hizmet veya daha düşük maliyet sağlayabilen terminallere kaydırmasını görebilmektedir. Otomasyon, büyük gemiler elleçlemek, operasyonel maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için izlenebilecek stratejilerden biridir. Ancak, otomasyon yatırım maliyetleri şaşırtıcı derecede yüksektir aynı zamanda iş, planlama ve operasyonel yönetim açısından çok sayıda zorlukla karşı karşıyadır. Bu Çalışma, bir konteyner terminalinin gelecekteki gelişimi ile ilgili stratejik kararların bir simülasyon çalışmasıyla nasıl desteklenebileceğini göstermiştir. Otomatik terminal sistemlerinin (AGV-ACT ve SC-ACT) konteyner elleçleme operasyonları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir ve konteyner limanlarında otomatik sistem uygulama olasılığı incelenmiştir. Eksiksiz bir liman simülasyon modelini oluşturmak için konteyner terminalinin römorkör, rıhtım, rıhtım vinçleri, istifleme blokları, istifleme vinçleri, yatay taşıma araçları gibi ana nesneleri, karayolu kamyonları ve terminalin yerleşimi bir bütün olarak simüle edilmiştir. Sistemi değerlendirmek ve karşılaştırmak için gemi dönüş süresi, karayolu kamyonları geri dönüş süresi ve ekipmanın kullanım oranını içeren performans kriterleri kullanılmıştır. Otomasyonun limanın performansını iyileştirebileceği kanıtlanmıştır. Otomasyon, gemilerin geri dönüş süresini açıkça azaltmıştır. Böylece, limanın müşteriler için daha çekici olmasına ve pazarda rekabetçi kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ele alınan limanın 1 milyon TEU'nun üzerindeki kapasitesi ve kritik konumu ile otomasyona geçmek için gerekli özelliklere sahip olduğunu kabul edilmiştir. Yeni müşteriler çekmek ve büyüyen iş hacmini karşılamak için limanların otomasyon sürecine geçmesi ve özellikle konteyner limanlarının zamanla bu tür teknolojileri uygulaması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Container ships have steadily increased in size in recent years to capture the benefits of economies of scale. At the same time, containerization has grown dramatically. Terminal operators have been under pressure to increase efficiency in handling large numbers of containers arriving in a shorter time frame. Terminals that fail to provide the level of service required to handle large ships may see their cargo shifting to terminals that could potentially provide better service or lower cost. Automation is one strategy that can be pursued to handle large ships, reduce operational costs and increase efficiency. However, automation investment costs are surprisingly high and this kind of project also faces numerous challenges in terms of business, planning, and operational management. The study has shown how strategic decisions on the future development of a container terminal can be supported by means of a simulation study. The effect of automatic terminal systems (AGV-ACT and SC-ACT) on container handling operations has been evaluated and the possibility of implementing automatic systems in container terminals has been examined. In order to create a complete port simulation model, the main objects of the container terminal such as tugboats, berths, quay cranes, stacking blocks, stacking cranes, horizontal transport vehicles, road trucks, and the layout of the terminal are simulated as a whole. Performance criteria including ship turnaround time, road trucks turnaround time, and equipment utilization rate were used to evaluate and compare the systems. It has been proven that automation can improve the performance of the port. Automation has clearly reduced the turnaround time of the ships. Thus, it helps the port to be more attractive to customers and remain competitive in the market. In addition, it has been acknowledged that the port addressed has the necessary features for automation with its capacity of over 1 million TEU and its critical location. In order to attract new customers and meet the growing business volume, it is important for ports to switch to automation and especially container ports to apply such technologies over time