Fibromiyalji sendromunda duyumsallığın projektif testlerle değerlendirilmesi
Investigation of sensoriality in fibromyalgia syndrome with projective tests
  1. Tez No: 776390
  2. Yazar: KÜBRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmanın amacı, nedenleri tam olarak bilinmeyen ve psikolojik faktörlerle yakından ilişkili olan, birincil kronik yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ve yorgunluk belirtileri olan Fibromiyalji Sendromu (FMS) tanısı almış hastaların ruhsal işleyişlerinin ele alınıp projektif tesler olan Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) ile birlikte psikanalitik açıdan incelemektir. Fibromiyalji hastalarında bu hastalığın öznel deneyiminin nasıl ifade edildiğini anlamaya çalışmaktır. Bununla birlikte, psikanalitik psikopatolojiye özgü bir yaklaşıma göre ruhsal açıdan tanımlamak, formüle edilen hipotezleri test etmek ve incelenen vakalar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, ağrı polikliniğindeki fibromiyalji hastalarının klinik gözlemine dayanmaktadır. Tıbbi planda ortaya çıkış nedenleri belli olmayan fibromiyalji sendromunda, projektif testler ve klinik görüşmelerdeki hasta söylemleri aracılığı ile hastaların ruhsal dünyalarındaki duyumsal unsurların araştırılması hedeflenmektedir. Hastalığa ilişkin ruhsal işleyişteki benzer noktaların tespit edilmesi tedavi tekniklerine katkı sunacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada, çalışmaya katılmayı kabul eden ve bilgilendirilmiş onayı alınan Fibromiyalji tanısı almış ve yaşları 26 ile 55 arasında değişen toplam 22 yetişkin gönüllü hasta ile yüz yüze görüşülerek yarı yapılandrılmış klinik öngörüşme ve projektif testler uygulanmıştır. Test protokolleri Fransız Okulu'na özgü içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve psikanalitik kuram açısından yorumlanmıştır. Araştırmanın hipotezi, Fibromiyalji Sendromu tanısı almış hastaların duyumsal unsurların ön plana çıkacağı şeklindedir. Bu çalışma fibromiyalji sendromunda ilk kez çalışmış olan duyumsallığa yeni bir bakış açısı getirme yönünde fayda sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the psychic functioning of patients diagnosed with Fibromyalgia Syndrome (FMS), the causes of which are not fully known and are closely related to psychological factors, with primary chronic widespread musculoskeletal pain and fatigue symptoms and to analyze them psychoanalytically with the Rorschach Test and Thematic Perception Test (TAT), which are projective tests. The aim of the study is to try to understand how the subjective experience of this disease is expressed in fibromyalgia patients. In addition, it is aimed to define psychologically according to an approach specific to psychoanalytic psychopathology, to test the formulated hypotheses, and to determine the similarities and differences between the cases examined. This is a study based on clinical observation of fibromyalgia patients in the algology clinic. In fibromyalgia syndrome, the causes of which are unknown in the medical plan, it is aimed to investigate the sensorial elements in the psychic world of the patients through projective tests and patient discours in clinical interviews. It is thought that detecting similar points in the psychic functioning of the disease will contribute to the treatment techniques. In this study, a face-to-face interview was conducted with a total of 22 adult volunteer patients, aged between 26 and 55, diagnosed with Fibromyalgia, who accepted to participate in the study and gave informed consent, and projective tests were applied. The test protocols are analyzed with content analysis method peculiar to the French School and interpreted in compliance with the theoretical framework of psychoanalysis. The hypothesis of the study is that the sensorial elements of patients diagnosed with Fibromyalgia Syndrome will come to the fore. This study aims to provide benefits in bringing a new perspective to sensorial that has worked for the first time in fibromyalgia syndrome.