Fibromiyalji sendromunda negatif kavramı ve ölüm dürtüsünün izleri: Projektif yöntemler ile değerlendirme
The concept of negative and the trace of death drive in fibromyalgia syndrome: Evaluation with the projective methods
  1. Tez No: 262742
  2. Yazar: AYŞE ELIF YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, özellikle kadınlarda görülen Fibromiyalji Sendromunda negatif kavramının ve ölüm dürtüsünün projektif yöntemler aracılığıyla psikanalitik olarak araştırılması hedeflenmiştir. Herhangi bir organik bozukluk olmaksızın ortaya çıkan yaygın ağrılar ve kronik yorgunluk bu hastalığın en önemli bedensel belirtilerini oluşturur. Çoğunlukla kadınlarda görülmesi, erken dönem anne kız ilişkisini ve bu ilişkinin kalitesini düşündürmektedir. Bu sebeple, çalışmanın hareket noktasını erken dönem anne kız ilişkisi oluşturmuş ve bu dönemdeki ilişkiye ve iletime bakılmıştır. Yaşları 25 ile 50 arasında değişen toplam 15 yetişkin gönüllü kadın fibromiyalji hastası çalışmanın katılımcılarını oluşturmuştur. Psikanalitik yönelimli öngörüşmenin ardından Projektif yöntemlerden Rorschach ve Tematik Algı (TAT) Testleri uygulanmıştır. Test sonuçları Fransız Okulu'na özgü içerik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve psikanalitik kurama göre yorumlanmıştır. Gönüllü olan hastalarla daha sonra yüz yüze psikanalitik yönelimli çalışmaya devam edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, erken dönem anne kız ilişkisinin kalitesinde ve bu iletimde var olan eksikliklerin yanısıra aktarılan yasların da olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu durum, negatif kavramı ve ölüm dürtüsü açısından değerlendirilmiştir. Negatif kavramına ilişkin verilen yanıtlar, annenin kapsayıcı işlevindeki yetersizliği ortaya koymaktadır. Ölüm dürtüsü boyutunda ise, sadistik, saldırgan ve nesnelerin cansızlaştırıldığı yanıt örnekleri değerlendirilmiştir. Anneden iletimdeki eksiklik ve aktarılan yaslar sonucu negatif çalışmasının harekete geçmesi zorlaşmaktadır. Bu durumla beraber ortaya çıkan depresif duygulanımla başa çıkmak için hipomanik savunmalar kullanılmakta ve aşırı harekete dayalı faaliyetlere yatırım yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate psychoanalyticaly, the negative concept and the death drive with the collaboration of projective methods in fibromyalgia which is commonly observed in women. The most commonly diagnosed symptoms of fibromyalgia are widely spread pain and profound fatigue without the presence of any organic lesions. The fact that it is mostly seen in women makes us to consider the early relationship between mother and daughter and the quality of this relationship. For this reason, the starting point of the study has been the early object relations of mother and daughter and the transference in this relationship. The participants have been 15 volunteer adult women between the ages of 25 and 50. Following the psychoanalytic oriented interview, the Rorschach and the Thematic Apperception Test ( T.A.T) were given. The projective test results are evaluated according to the French School of projective methods and interpreted by the help of psychoanalytical theory. According to the results of this study, the deficiency in the early period of mother daughter relationship and in its transference is important because of the mourning. This outcome is evaluated according to the concept of negative and the death drive. The responses related with the negative concept, show us the deficiency of mother?s subsuming and containing function. With the responses interpreted according to death drive; sadistic, aggressive and devitalisation of objects have been evaluated. Because of the deficiency in transference from the mother and also the transference of mourning, the work of negative has been extremely difficult. In order to cope with this situation, hypomanic defences have been used and the activities based on hyperactivity are invested.