Asfalt modifikasyonu ve modifikasyonda kullanılan katkı maddeleri
Asphalt modification and additives used in modification
- Tez No: 77642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ KULOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASFALT MODİFİKASYONU VE MODİFİKASYONDA KULLANILAN KATKI MADDELERİ Perviz AHMEDOV Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1998, Sayfa: 56 Bu çalışmada, % 10, % 15, % 20, % 25 reçine ve % 6, % 9, % 12 PVC içeren AC 75-100 asfalt çimentosu numuneler hazırlanmıştır. Modifiye edilmiş bağlayıcılar üzerinde penetrasyon, düktilite, parlama noktası, özgül ağırlık, yumuşama noktası deneyleri yapılıp, katkısız AC'nin değerleriyle karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda bu modifîyelerle yapılmış karışımlardan Marshall numuneleri hazırlanarak bu numuneler üzerinde, Marshall stabilitesi, akma, boşluk oranlan,teorik ve pratik yoğunluklar bulunmuştur. Bu değerlerde saf asfalt çimentosunun numunelerinin değerleriyle karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Modifiyeler, Asfalt Çimentosu, Reçine, Kaplama Karışımları, Marshall Stabilite
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master's Thesis ASPHALT MODIFICATION AND ADDITIVES USED IN MODIFICATIONS Perviz AHMEDOV Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Civil Engineering 1998, Page : 56 In this study, asphalt cement, with penetrations degree AC 75-100 which contained either 10, 15, 20, 25 % resin or 6, 9, 12 % PVC were prepared. Penetration, ductility, flash point, specifik gravity and softening point of modified AC s were determined and compared with those of AC without modifiers. AC's with modifiers were also used in preparation of mixtures and the mixtures were used in Marshall experiment in order to determine stability, flow, voids in mineral aggregate (V.M.A.), teoretical and practical gravity. These values were compared with those off AC's without modifiers. Key Words : Modifiers, Asphalt Cement, Resin, Paving Mixtures, Marshall Stability