Polyolefin katkıların asfaltların kıvamı ve yumuşama noktasına etkileri
The Effects of polyolefin additives on the consistency and softening point of asphalts
- Tez No: 136791
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
II ÖZET Son yıllarda, yol üst yapılarında tekerlek izi oluşumu, çatlamalar ve soyulmalar gibi deformasyonlardan kaynaklanan sorunlar sıkça görülmektedir. Bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla, bitümlü bağlayıcıların performanslarının iyileştirilmesi (modifikasyonu) için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda; bitümlü bağlayıcılara ve karışımlara değişik katkı maddeleri belirli oranlarda katılarak, malzemeye kazandırdığı özellikler gözlemlenmektedir. Bitümlü bağlayıcıların ve karışımların modifikasyonunda kullanılan en önemli katkı maddesi grubu polimer katkılardır. Bu çalışmada; polimer katkıların bir alt grubu olan polyolefînler smıfma ait bir katkı kullamlmak suretiyle bitümlü bağlayıcı modifıye edilmiştir. Bitümlü bağlayıcı 75-100 penetrasyonlu asfalt çimentosu olarak seçilmiş ve deneyler bu penetrasyon sınıfından iki farklı asfalt çimentosu üzerinde uygulanmıştır. Bağlayıcı üzerinde penetrasyon, ince film halinde ısıtma deneyi sonrası penetrasyon, yumuşama noktası ve düktilite deneyleri uygulanmıştır. Çeşitli karıştırma süreleri, katkı miktarları ve karıştırma sıcaklıkları için bu deneyler tekrarlanarak, bitümlü bağlayıcı - polyolefîn katkı karışımı için optimum karıştırma süresi, katkı miktarı ve karıştırma sıcaklığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu sayede; söz konusu katkının hangi koşullarda, bağlayıcının (dolayısıyla asfaltm) performansım maksimum ölçüde arttırabileceğinin saptanması amaçlanmıştır. Yapılmış olan laboratuvar çalışmaları sonucunda; polyolefîn katkıların, asfaltların kıvamının ölçüsü olan penetrasyon ve yumuşama noktası özellikleri ile malzemenin esneme kabiliyetinin ölçüsü olan düktilite özelliğini, çeşitli karıştırma süreleri, katkı miktarları ve karıştırma sıcaklıklarında nasıl etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In recent years, problems due to such as rutting, cracking and stripping sourced deformations are mostly faced. In order to solve these problems and to increase the performance of bituminous binders, researches have been carried out. In these researches, different additives at specified ratios have been used with bituminous binders and mixtures and also results have been observed. Polymer additives are the most important group used in modification of bituminous binders and mixtures. In this thesis; a polyolefin based additive which is a subgroup of polymer additives is used in order to modify bituminous binders. Bituminous binder is selected as asphalt cement which belongs to 75-100 penetration class and tests are carried out with two different asphalt cement which belongs to this penetration class. Binder material is subjected to penetration, penetration after thin film oven test, softening point and ductility tests. For different mixing times, amount of additives and mixing temperatures, these tests are carried out for bituminous binder - polyolefin additive mixture in order to specify the optimum mixing time, amount of additive and mixing temperature. By this way it was aimed that in which conditions the afore mentioned additive will increase the performance of binder (also asphalt) in maximum scale. As a result of the laboratory studies; it was specified how do polyolefin additives effect the penetration and softening point specialities which represent the plasticity of asphalt and ductility speciality which represents the flexibility of material, with different mixing times, amount of additives and mixing temperatures.