Üç farklı çiftlikte kullanılmakta olan erkek ve dişi alabalık (Oncorhynchus mykiss) anaçlarından alınan sperm ve yumurtalarda bazı kalite parametrelerinin karşılaştırılması
A comparison of some quality parameters in sperm and eggs from male and female trout (Oncorhynchus mykiss) roots used in three different farms
  1. Tez No: 776445
  2. Yazar: ÖZGÜN ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışma Adana İli çevresinde bulunan üç küçük ölçekli gökkuşağı alabalığı yetiştiricilik işletmesinden alınan erkek ve dişi anaçlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Balıklarda boy ve ağırlık ölçümleri yapıldıktan sonra alınan sperm ve yumurta örneklerinden, bazı sperm ve yumurta kalite parametrelerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out using male and female brood stocks from three small-scale rainbow trout farming enterprises in Adana Province. After measuring the length and weight of the fish, some sperm and egg quality parameters were examined from the sperm and egg samples taken.