Bölgesel ve uluslararası güç dengesinin Suriye krizine ilişkin Türkiye dış politikasına etkisi (2011-2021)
The impact of the balance of regional and international powers on Turkish foreign policy towards the Syrian crisis (2011-2021)
  1. Tez No: 776505
  2. Yazar: FADİ İSSA ALİ ALMASHAQBEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Tez,“Bölgesel ve uluslararası güç dengesinin Suriye krizine yönelik Türkiye dış politikasına etkisi (2011-2021)”başlığını ele almış ve çalışma, çalışmanın başlığı ve içeriği ile ilgili şu ana sorudan yola çıkarak başlamıştır:“Bölgesel ve uluslararası güç dengesinin Suriye krizine ilişkin Türkiye dış politikasına etkisi nedir (2011-2021)?”. Çalışma aynı zamanda“bölgesel ve uluslararası güç dengesinin Suriye krizine yönelik Türkiye dış politikası üzerinde bir etkisi olduğu”ana varsayımından yola çıkarak çalışmanın bölümlerini temsil eden alt varsayımları ortaya koymuştur. Çalışmanın soruları ve varsayımları bilimsel olarak cevaplanmıştır. Çalışma, birinci bölümde uluslararası ilişkilerde güç dengesinin Türkiye dış politikasına etkisi, ikinci bölümde Suriye krizine ilişkin Türkiye dış politikasının parametreleri, üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise bölgesel ve uluslararası güç dengesi ve bunların Suriye krizine ilişkin Türkiye dış politikasına etkilerinin ele alındığı dört bölümden oluşmaktadır. Çalışma, özellikle Suriye krizindeki sürekli gelişmeler ve dönüşümler ile bölgesel ve uluslararası güç dengesinin Suriye krizi ve Türkiye dış politikası üzerindeki etkisi ışığında, uluslararası sistem ve karar alma metotlarının yanı sıra güç dengesi teorisini kullanarak, çağdaş dönemi ele alan ve bilimsel araştırmalarda yeni bilgiler veren az sayıdaki çalışmadan biri olması nedeniyle modernlik ve özgünlük ile ön plana çıkmakta ve önem kazanmaktadır. Çalışma, bölgesel ve uluslararası güç dengesinin Suriye krizi ve Türkiye dış politikası üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere; Suriye krizinin karmaşıklığında rol oynayan, onu uzatan ve devam ettiren, bölgesel ve uluslararası bir krize dönüştüren, Suriye'nin stratejik konumu nedeniyle onu bir“vekalet savaşı”haline getiren çok sayıda taraf ve iç ve dış belirleyiciler bulunduğu, Suriye krizinin çözümünde çözüme ulaşmadaki farklı çıkarların, Türkiyenin Suriyeli mülteci krizi, ekonomi ve bölgesel terörizm gibi konularda etkilemesine ve Türkiye'nin dış politika yönelimlerini genel olarak bölgesel ve uluslararası düzeylerde, özel olarak da Suriye krizine yönelik çıkarları doğrultusunda yeniden formüle etmesine yol açtığıgibi çeşitli sonuçlara ulaşmıştır. Anahat kelimeler: Türkiye Dış Politikası, Suriye Krizi, Güç Dengesi, Büyük Güçler, Bölgesel Ülkeler.
Özet (Çeviri)
The thesis dealt with the title“The Impact of the Balance of Regional and International Powers on Turkish Foreign Policy towards the Syrian Crisis (2011-2021)”, and the study started from a main question related to the title and content of the study, which is,“What is the impact of the balance of regional and international powers on Turkish foreign policy towards the Syrian Crisis (2011-2021)?”, and sub-questions representing the chapters of the study branch out from it. The study also started from a main hypothesis, which is“there is an impact of the balance of regional and international powers on the Turkish foreign policy towards the Syrian crisis. ”Sub-hypotheses representing the chapters of the study branch out from it. Questions and hypotheses were answered and were studied scientifically. The study consists of four chapters, where the first chapter focused on the impact of the balance of power in international relations on Turkish foreign policy, while the second chapter concentrated on the determinants of Turkish foreign policy towards the Syrian crisis, while the third and fourth chapters was explained the balance of regional and international powers and their impact on Turkish foreign policy towards the crisis Syrian. The study gains importance from being distinguished by its modernity and originality, as it is one of the few studies that dealt with the contemporary period and provided new knowledge in scientific research, especially in light of the continuous developments and transformations of the Syrian crisis and the impact of the balance of regional and international powers on the Syrian crisis and Turkish foreign policy, through the use of the international system approach, and the decision-making method, as well as the balance of power theory. The study concluded with several results, including the impact of the balance of regional and international powers on the Syrian crisis and Turkish foreign policy, and that there are multiple parties and internal and external determinants that played a role in the complexity of the Syrian crisis and its prolongation and continuation, and turning it into a regional and international crisis, which made it a“proxy war”because of the location strategic Syria, and their different interests in reaching a solution to settle the Syrian crisis, which led to an impact on the Turkish state with issues including the Syrian refugee crisis, the economy and regional terrorism, and Turkey's reformulation of its foreign policy orientations at the regional and international level in general and towards the Syrian crisis in particular, in accordance with her interests. Outline Words: Turkish Foreign Policy, Syria Crisis, Balance of Power, Great Powers, Regional Countries.