Muhasebede hata ve hile tespiti ve önlenmesinde bilgi teknolojileri kullanımının rolü
The role of the use of information technologies in the detection and prevention of errors and frauds in accounting
  1. Tez No: 776506
  2. Yazar: AYŞEGÜL TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDET İĞDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyada ekonomik koşulların sürekli değişmesi, işletmeler arasında artan rekabet ve bilgi teknolojilerinin hızla gelişmesi işletmeleri hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır. İşletmelerin faaliyet hacimleri büyüdükçe, artan işlemler nedeniyle firmalar muhasebe sistemi kayıtları ile daha karmaşık hale gelmeye başlamaktadır. Bu karmaşıklık aynı zamanda işletmelerin finansal işlemleri kontrol etmelerini zorlaştırırken hileli işlemler için uygun ortamlar da meydana getirmektedir. Gelişim ve değişim içerisinde olan teknoloji iş dünyasını da etkisi altına alarak hata ve hile kavramlarını ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Günümüzde daha da hızlı gelişen bilgi teknolojileri işletmelere fayda sağlamaktadır. Bilgi teknolojileri arasında bilgisayar sistemleri ve programlar iş dünyasının her kesimine hitap etmektedir. Bilgi teknolojileri her iş alanı gibi muhasebeyi de etkisi altına almıştır. Muhasebe işlemleri bilgi teknolojileri ile daha verimli hale gelmektedir. Çalışmada hata ve hile tespiti ve önlenmesinde bilgi teknolojileri kullanımının etkisi ve önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca hata tespiti ve hata önleme, hile tespiti ve hile önlemenin amacı, tekniği, sınırlamaları, uygulamalarının yanı sıra bilgi teknolojileri ile nasıl bir ilişkide olduğu yazılan ölçüm ve raporların iyi bir şekilde anlama ve gelişmesinde katkıda bulunacaktır. Hata ve hilenin tespiti ve önlenmesinde bilgi teknolojileri kullanımın rolü araştırılmak istenmektedir. Yapılan analiz sonucunda hata ve hilenin tespiti ve önlenmesinde bilgi teknolojilerinin rolünün önemli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma bilgi teknolojilerinin öneminin vurgulanması açısından önemli olmakta ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Constant change in economic conditions in the world, increasing competition among businesses and the rapid development of information technologies have begun to affect businesses both positively and negatively. As the activity volumes of the enterprises grow, the firms start to become more complex with the accounting system records due to the increasing transactions. While this complexity makes it difficult for businesses to control financial transactions, it also creates suitable environments for fraudulent transactions. Technology, which is in development and change, has aimed to eliminate the concepts of error and fraud by taking the business world under its influence. Today, even faster developing information technologies provide benefits to businesses. Among the information technologies, computer systems and programs appeal to all segments of the business world. Information technologies have influenced accounting as well as every field of business. Accounting processes are becoming more efficient with information technologies. In the study, the effect and importance of the use of information technologies in the detection and prevention of error and fraud has been tried to be emphasized. In addition, error detection and error prevention, fraud detection and fraud prevention will contribute to a good understanding and development of measurements and reports written about the purpose, technique, limitations, applications as well as how it relates to information technologies. It is desired to investigate the role of using information technologies in the detection and prevention of error and fraud. As a result of the analysis, it has been determined that the role of information technologies is important in the detection and prevention of error and fraud. In addition, the study is important in terms of emphasizing the importance of information technologies and is thought to contribute to the literature.