Deneyim, anlatı ve kendilik açısından seyahatin felsefesi
The philosophy of voyage in terms of experience, narration and selfhood
- Tez No: 776536
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNCEL ÖNKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir metafor olarak seyahatin özniteliğinin açıklığa kavuşturulmasını amaçlayan bu çalışmada, yolculuğun kişiye ne gibi bir değişim, dönüşüm ve kendini geliştirme olanağını sağladığı fenomenolojik hermeneutik bir araştırmayla ele alınmaktadır. Seyahati ve seyahat eden kişide olan değişimi“deneyim”ve“kendilik”ile ilgisinde ele alan bu çalışmada Seyahatin özniteliğine ilişkin bir açıklık getirilmesi istenmiştir. Harekete geçme fikri genellikle insanların hayatlarını iyi şekillendirebilecekleri veya yönlendirebilecekleri inancıyla bağlantılıdır. Seyahatin çağlar boyunca insanın bir kök metafor olması, insanın tüm anlatılarında bulunan eylem olarak önemli bir yer tutmaktadır. Tüm kurucu insanlık hikayeleri seyahat ve yolculuk söylemi üzerine kurulmuştur. İşte bu noktadan hareketle bu çalışmada seyahatin felsefi bir bakış açısından incelenmesi söz konusudur. Bu çalışmada takip edilen problem, Paul Ricoeur felsefesi temel alınarak açıklanmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which aims to clarify the attribute of travelling as a metaphor, what kind of change, transformation and self-development opportunity travel provides is discussed with the scope of a phenomenological-hermeneutic research. In this study, which deals with travel and the change in the traveler in relation to“experience”and“self”, it is requested to clarify the attribute of voyage. The idea of taking action (to move) is generally related to the belief that people can shape or direct their lives appropriately. The fact that travel has been a root metaphor of human throughout the ages has an important place as the main action found in all narratives. All founding human stories are based on travelling and its discourse. From this point of view, this study examines travel from a philosophical point of view. The problem followed in this study has been tried to be explained on the basis of Paul Ricoeur's philosophy.