Computational investigation of urban heat island mitigation scenarios in educational buildings
Eğitim binalarında kentsel ısı adası hafifletme senaryolarının hesaplamalı incelenmesi
  1. Tez No: 776591
  2. Yazar: GÜLİN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. ÇAĞLA MERAL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda kentlerdeki nüfus artışına bağlı olarak hızlı kentleşme yaşanmaktadır. Bu durum, doğal peyzajların geçirimsiz yüzeylerle yer değiştirmesine ve atık ısıyı artıracak antropojenik faaliyetlerin hızlanmasına yol açacaktır. Sonuç olarak, şehir merkezleri ile banliyöleri arasında, genellikle Kentsel Isı Adası (KIA) olarak adlandırılan bir sıcaklık farkı vardır. KIA fenomeninin bir sonucu olarak, artan enerji tüketimi, hem içeride hem de dışarıda oluşan termal konforsuzluk ve buna bağlı sağlık sorunları gibi birçok olumsuz etki ilişkilendirilebilmektedir. Diğer bina türleriyle karşılaştırıldığında, eğitim binaları, büyük boyutları ve kullanıcı yoğunluğunun yanı sıra bir takım zorluklarla sahiptir. KIA etkileri üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, eğitim binaları üzerindeki KIA etkilerinin kapsamlı bir analizi henüz yapılmamıştır. Bu tez, çeşitli hafifletme senaryoları için kentsel ısı adasına dayalı olarak değiştirilmiş hava durumu dosyaları oluşturmaya yönelik bir yöntemi açıklamaktadır. Altı senaryo, Soğuk Kaldırım (CP), Soğuk Cephe (CF), Yeşil (GR), Soğuk Kaldırım-Yeşil (CPGR) ve Soğuk Cephe-Yeşil (CFGR) ve ayrıca tüm bu senaryoların kombinasyonu ENVI-Met aracı kullanılarak geliştirilmiştir. Bu şekilde, her bir hafifletme senaryosunun dış ortam termal konforu, iç ortam aşırı ısınma dereceleri (IOD) ve ısıtma yükleri üzerindeki etkisini incelemek mümkündür. Sonuç olarak, CP, UHI etkisini ve ısıtma yüklerini azaltmak için en makul senaryo iken CFGR, iç ortam aşırı ısınan hava sıcaklığını azaltmak için daha iyidir. Ek olarak, GR senaryosu yaz aylarında algılanan sıcaklığın düşürülmesi için daha iyi performans gösterir.
Özet (Çeviri)
Recent years have witnessed rapid urbanization due to an increase in population in cities. This will lead to the replacement of natural landscapes with impervious surfaces, and the acceleration of anthropogenic activities, which will increase waste heat. As a result of this, there is a temperature difference between the city centers and their suburbs, which is commonly referred to as an Urban Heat Island (UHI). As a result of the UHI phenomenon, many negative effects are associated with it, such as increased energy consumption, discomfort both indoors and outside, as well as health problems related to it. Compared to other types of buildings, educational buildings are distinguished by their large size, high density of people, and number of unique challenges. Although several studies have been conducted on UHI effects, there has not yet been a comprehensive analysis of UHI effects on educational buildings. This thesis describes a method for generating modified weather files based on UHI for various mitigation scenarios. The six scenarios developed include Cool Pavement (CP), Cool Facade (CF), Green (GR), Cool Pavement-Green (CPGR), and Cool Facade-Green (CFGR), as well as a combination of all these scenarios using ENVI-Met. In this manner, it is possible to examine the impact of each mitigation scenario on outdoor thermal comfort, indoor overheating degrees (IOD), and heating loads. As a result, CP is the most reasonable scenario for mitigating UHI effect as well as decreasing heating loads whereas CFGR is better for decreasing indoor overheated air temperature. In addition, GR scenario performs better for achieving reduced perceived temperature in summer.