Böbrek biyopsilerinde cd4, cd8, sma, tgf-β ekspresyonlarının immunohistokimyasalolarak değerlendirilmesi ve prognostik faktörlerle karşılaştırılması
Immunohistochemical evaluation of cd4, cd8, sma, tgf-β expressions in renal biopsy and comparison with prognostic factors
  1. Tez No: 776590
  2. Yazar: ESRA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Böbrek hastalıkları yüksek morbiditeye sahip hastalıklardandır. Pek çok progresif renal hastalık tiplerinin nihai sonucu tübülointerstisyel fibrozistir. Interstisyel fibrozisin şiddeti böbrek sağkalımının kesin bir göstergesidir. Hasar sonrası renal fibrozisin başlamasında, inflamatuar hücreler çok önemli bir rol oynar. İnflamatuar mikroçevreyi oluşturan, renal fibroziste de regülatör rol oynayan CD4+ ve CD8+ T hücrelerini, renal dokuda ektraselüler matriks komponentlerinin ve mezengial hücrelerin üretimini artıran, renal hasarda kritik rol oynayan ve epitelial-mezenkimal geçişi sağlayan TGF-β‟yı ve renal fibroziste rol oynayan aktive fibroblast markerı olan SMA‟yı çalıştık. Bu boyalarla hemoglobin, proteinüri, serum kreatinin ve GFH gibi klinik prognostik parametrelerle korelasyonlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 01.01.2014-01.01.2018 tarihleri arasında merkezimize nefrotik/nefritik sendrom klinik ön tanısıyla gelen non-amiloidoz 18 yaş ve üzeri 62 adet böbrek biyopsisi dahil edilmiştir. Bu böbrek biyopsilerinin 52‟si glomerülonefrit, 10‟u TIN vakalarından oluşmaktadır. Bu vakalara TGF-β, SMA, CD4 ve CD8 immünohistokimyasal boyaları uygulandı. Vakalar mikroskop altında değerlendirildi. Vakalara ait klinik veriler merkezimize ait hastane bilgi sisteminden alınmıştır. Elde edilen verilerin korelasyonu SPSS v20 kullanılarak hesaplandı. Glomerülonefritlerde SMA‟nın interstisyel, TGF-β‟nın glomerüler boyanmaları, CD4 ve CD8 pozitif T lenfosit miktarları ile serum kreatinin arasında doğru, GFH arasında ters korelasyon saptanmıştır. SMA‟nın interstisyel boyanması ile interstisyel CD4 ve CD8 pozitif T lenfosit miktarları arasında korelasyon izlenmiştir. Bu bulgular, inflamasyon ve fibrozisin ilişkili olduğunu desteklemiştir. İnflamasyon ve fibrozis belirteci olan immünhistokimyasal boyalar ile hastalığın kötü prognozunu gösteren klinik veriler arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kidney diseases are diseases with high morbidity. Many progressive renal disease types result with tubulointerstitial fibrosis ultimately. The severity of interstitial fibrosis is a exact sign of renal survival. At the onset of post-injury renal fibrosis, inflammatory cells have a very important role. We studied CD4+ and CD8+ that inflammatory microenvironment forming and have a regulatory role on in renal fibrosis; TGF-β which which increases the production of extracellular matrix components and mesenchial cells in the renal tissue, have a critical role in renal injury and provides epithelial-mesenchymal transition; SMA is an active fibroblast marker that have a role in renal fibrosis. It is aimed to investigate the correlation between these immunohistochemistry stains and clinical prognostic parameters such as hemoglobin, proteinuria, serum creatinine and GFR. 62 non-amyloidosis kidney biopsies aged 18 years and over which came to our clinic between 01.01.2014 and 01.01.2018 with the clinical diagnosis of nephrotic / nephritic syndrome was included in our study. These biopsies consist of 52 glomerulonephritis and 10 tubulointerstitial nephritis biopsies. Immunohistochemical stains of TGF-β, SMA, CD4 and CD8 were performed in this case. The cases were evaluated by using microscope. Clinical data of the cases were obtained from central information system of our hospital. Correlation of the obtained data was calculated using SPSS v20. In glomerulonephritis there is direct correlation between SMA staining at the interstitial level, glomerular staining of TGF-β, CD4 and CD8 positive T lymphocyte quantities and serum creatinine; inverse correlation between GFR. There is correlation between interstitial staining of SMA and interstitial CD4 and CD8 positive T lymphocyte counts. These findings suggest that inflammation and fibrosis are related. It is determined that there is a significant relation between immunohistochemical stains which is marker of inflammation and fibrosis, and clinical datas that shows poor prognosis of the diseases.