Deneysel Parkinson modellerinde vazoaktif intestinal peptid (VİP)'in Striatum ve Substantia nigradaki alfa-sinüklein birikimine ve nörogeneze olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vasoactive intestinal peptide (VIP) on alpha-synuclein accumulation in Striatum and Substantia nigra and neurogenesis in experimental Parkinson models
  1. Tez No: 776603
  2. Yazar: CEMİLE CEREN MERAL EVİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TANSEL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: 6-Hidroksidopamin (6-OHDA) ve rotenon ile oluşturulan deneysel Parkinson modellerinde, nöromodülatör, nörotrofik ve nöroprotektif etkileri olan VİP'in alfa-sinüklein birikimine ve nörogeneze olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Rotenon ve 6-OHDA Parkinson modelleri için kontrol/sham, toksin ve toksinle VİP uygulanan gruplar olmak üzere 200-250 gram ağırlığında 36 adet Sprague-Dawley sıçan (n=6) kullanıldı. 6-OHDA modeli intrastriatal 6-OHDA çözeltisi stereotaksik olarak; rotenon modeli sekiz hafta süreyle 2,5 mg/kg/gün rotenon intraperitoneal verilerek oluşturuldu. Her iki VİP grubuna sekiz hafta boyunca 25 ng/kg günaşırı VİP, diğer gruplara eşit hacimde serum fizyolojik intraperitoneal uygulandı. Sekizinci haftada lokomotor aktivite testi uygulandı. Sonlandırma sonrası olfaktör bulbus, subventriküler zon (SVZ), dentat girus, striatum ve substantia nigra kesitleri immünhistokimyasal olarak işaretlendi. Kesitlerden elde edilen görüntüler Image-J programında analiz edilerek elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim : Our aim is to evaluate the potential effect of VIP, renowned for neuromodulatory, neurotrophic and neuroprotective effects, on alpha-synuclein accumulation and neurogenesis in 6-hydroxydopamine (6-OHDA) and rotenone experimental Parkinson model rats. Methods: For rotenone and 6-OHDA models, 36 Sprague-Dawley rats weighing 200-250 grams were used as control/sham, toxicated and toxicated VIP treated groups (n=6). 6-OHDA model was established by stereotaxic injection of 6-OHDA intrastriatally, rotenone model was achieved by 2.5 mg/kg/day injection of rotenone intraperitoneally for eight weeks. Both treatment groups received 25 ng/kg VIP every other day throughout eight weeks, other groups received an equal volume of saline intraperitoneally. Locomotor activity test was performed in eighth week. After sacrification, olfactory bulb, subventricular zone (SVZ), dentate gyrus, striatum and subtantia nigra sections were immunohistochemically stained. Section images were analysed using Image-J and data was compared statistically.