Sıçanlarda kafa travması modelinde, beyinde ketaminin doza bağımlı olarak olası nöroprotektif etkisi
Potential dose dependent neuro protective effect of ketamine on the brain in the head trauma model in rats
  1. Tez No: 776602
  2. Yazar: EMİNE GÜLHAN GÖLCÜKCÜ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SULTAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızda immün-modülatör etkileri olan ketaminin sıçanlarda oluşturulan deneysel kafa travması modelinde nöroprotektif ve anti-inflamatuar etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Sıçanlar kontrol, travma ve ketamin uygulanan travma (Travma+10, Travma+20, Travma+40 ve Travma+60mg/kg ketamin) olmak üzere altı gruba (n: 6) ayrıldı. Travmadan sonra yedinci güne kadar her gün ketamin intraperitoneal uygulandı. Travma sonrası 24., 48. saat ile yedinci günlerde nörolojik muayene yapıldı. Travma sonrası 24.saatte ve yedinci günde serumdan IL-1β, IL-10, TNF-α düzeylerine bakıldı. Lipid peroksidaz (MDA), glutatyon peroksidaz, katalaz ve kaspaz-3; travma sonrası yedinci günde serumdan ve beyin dokusundan çalışıldı. Yedinci günde serumdan AST, ALT, ALP, BUN, kreatinin ve LDH çalışıldı. Beyin dokusunun histopatolojik değerlendirmesi için Hematoksilen-Eozin ve apopitoz için TUNEL boyama yapıldı. İstatistiksel analiz tek ve çift yönlü varyans analizi (ANOVA) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the neuroprotective and anti-inflammatory effects of ketamine, which has immunomodulatory effects, in an experimental head injury model in rats. Methods: The rats were divided into six groups (n: 6) as control, trauma and ketamine-treated trauma (Trauma+10, Trauma+20, Trauma+40 and Trauma+60mg/kg ketamine). Ketamine was administered intraperitoneally every day until the seventh day after the trauma. Neurological examination was performed on the 24th, 48th hours and seventh day after the trauma. Serum IL-1β, IL-10, TNF-α levels were measured at the 24th hour and seventh day. On the seventh day the serum and brain levels of lipid peroxidase (MDA), glutathione peroxidase, catalase, caspase-3 and serum levels of AST, ALT, ALP, BUN, creatinine and LDH were studied. Hematoxylin-Eosin staining was performed for histopathological evaluation of brain tissue and TUNEL staining for apoptosis. Statistical analysis was performed by one-way and two-way analysis of variance (ANOVA).