Coating of nanosized powders by thermal spray coating method and investigation of structure-property relationship
Nano boyutta tozların termal sprey kaplama yöntemi ile kaplanması ve yapı özellik ilişkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 776611
  2. Yazar: SELÇUK KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, nano ve micron boyutta parçacıklar içeren tozlar ile yapılan termal sprey kaplamalar üzerine çalışılmıştır. Kaplama türü olarak ise WC-Co kaplaması kullanılmıştır. Bu kaplamalar özellikle havacılık, enerji, kimya mühendisliği teknolojileri, biyomühendislik gibi alanlarda kullanılmaktadır. WC-Co yüksek sertliği ve plastik deformasyon kabiliyeti sayesinde darbeli aşınma direnci gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Yapısında yüksek sertlikte WC barındıran bu kaplama türü cermet kompozit malzeme türünün en iyi örneklerinden bir tanesidir. Co matriksi ise kaplamaya korozyon dayanımı ve plastik deformasyon kabiliyeti kazandırmaktadır. Hem korozyon dayanımı hem de yüksek sertliği sayesinde WC-Co kaplamalar, korozyon ortamında birbiri ile temas eden yüzeylerde malzeme ömrünü önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında WC-Co kaplaması mikron ve nano boyuttaki WC-Co tozları ile yapılmıştır ve tozun tane boyutunun kaplama özelliklerini nasıl değiştirdiği gözlemlenmiştir. Nano boyutta toz kullanımın mikroyapıdaki nano yapılar ile mekanik özelliklerdeki iyileşmeler üzerinde durulmuştur. Yapılan karakterizasyon testleri ile mikroyapıda oluşan fazlar ve boyutları incelenmiş olup ayrıca sertlik ve çekme testleri ile de kaplamanın mekanik özellikleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal spray coatings made with nano and micron size particle containing powders were studied. WC-Co coating was used as the coating type. These coatings are especially used in areas such as aerospace, energy, chemical engineering technology, bioengineering and more. Thanks to its high hardness and plastic deformation ability, WC-Co is used in applications requiring impact wear resistance. This type of coating is one of the best examples of the type of cermet composite material with its high hardness WC content. The Co matrix provides corrosion resistance and plastic deformation ability to the coating. Thanks to both corrosion resistance and high hardness, WC-Co coatings significantly increase material life on surfaces that come into contact with each other in the corrosion environment. In this thesis, WC-Co coating was made with micron and nano-sized WC-Co powders and it was observed how the grain size of the powder changed the coating properties. The use of nano-sized powders focused on the nanostructures in the microstructure and the improvements in mechanical properties. With the characterization tests, the phases formed in the microstructure and their dimensions were examined, and the mechanical properties of the coating were monitored with the hardness and tensile tests.