İn vitro çalışmalarda kullanılan farklı saklama yöntemlerinin süt dişi dentini üzerindeki bağlanma kuvvetine etkileri
The effects of various storage methods on the bonding strength of primary tooth dentin used in in-vitro studies
- Tez No: 776610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM ERDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmada in vitro testlerde kullanılan çekilmiş süt dişlerinin farklı saklama solüsyonlarında uzun dönem ve kısa dönemdeki makaslama bağlanma dayanımının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda 80 adet çürüksüz süt ikinci molar dişleri kullanılmıştır. Dişler çekildikten sonra çalışmada kullanılan solüsyonlardan birine (distile su, %0,5 kloramin-t, %0,1 timol ve %10 formalin) konulduktan sonra 1 ay veya 6 ay boyunca saklanmıştır (n=10). Saklama süresi sonunda dişler paslanmaz çelik kalıplara yerleştirilmiş, oklüzal yüzey hazırlığı tamamlandıktan sonra Single Bond Universal Adeziv (3M ESPE) uygulanmıştır. Filtek Bulk-Fill Akışkan Restoratif (3M ESPE) materyal 3×4 mm ölçülerinde silikon kalıp içerisine 4 mm'lik tek tabaka halinde uygulanmıştır. Daha sonra hazırlanan örneklere universal test cihazında makaslama bağlanma dayanımı testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi, Tukey çoklu karşılaştırma testi ve bağımsız gruplar t testi kullanılarak analiz edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to comparatively evaluate the long-term and short-term effects of different storage solutions used in in vitro tests on shear bond strengths of extracted primary teeth. Methods: In our study, 80 caries-free primary second molars were used. After extraction, the teeth were placed in one of the solutions used in the study (distilled water, 0,5% chloramine-t, 0,1% thymol, and 10% formalin) and stored for 1 month or 6 months (n=10). At the end of the storage period, the teeth were placed in stainless steel molds, and Single Bond Universal Adhesive (3M ESPE) was applied after the occlusal surface preparation was completed. Filtek Bulk-Fill Flowable Restorative (3M ESPE) material was applied in a 3×4 mm silicone mold as a single layer of 4 mm. Then, shear bond strength test was applied to the prepared samples in a universal testing device. The obtained data were analysed using one-way analysis of variance, the Tukey multiple comparison test, and the independent groups t test (p0,05).