Servis sorumlu hemşirelerinde yapısal güçlendirmenin psikolojik sahiplenmesine etkisi ve örgütsel güvenin aracı rolü
The effect of structural empowerment on psychological ownership of unit charge nurses and mediating role of organizational trust
  1. Tez No: 776636
  2. Yazar: MELİS KIRMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERGÜL DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tanımlayıcı ilişkisel araştırmanın amacı, servis sorumlu hemşirelerinin yapısal güçlendirmesinin psikolojik sahiplenmelerine etkisi ve örgütsel güvenin aracı rolünü incelemektir. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında Psikolojik Sahiplenme Ölçeğinin geçerlik- güvenirlik çalışması bir üniversite hastanesinde çalışan 71 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde yapı geçerliliği için doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik için Cronbach Alfa katsayısı, test-retest karşılaştırması ve paired t testi kullanılmıştır. Ölçeğin genel Cronbach Alfa değeri 0,859 olarak bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşaması, T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara il sınırları içinde bulunan 11 hastane ve iki üniversite hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bu hastanelerde çalışan toplam 225 servis sorumlu hemşiresi oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Yapısal Güçlendirme Ölçeği, Psikolojik Sahiplenme Ölçegi ve Örgütsel Güven Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın analizinde: Pearson Korelasyon, Spearman Korelasyon, Bağımsız Örneklem T Testi, Mann Whitney U testi, ikiden fazla gruplar arasındaki fark analizleri için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-hoc testleri (Tukey, LSD) ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Servis sorumlu hemşirelerinin Yapısal Güçlendirme Ölçeği toplam puan ortalaması 79,07±12,30, Psikolojik Sahiplenme Ölçeği toplam puan ortalaması 25,64±5,40 ve Örgütsel Güven Ölçeği toplam puan ortalaması 195,23±36,50'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive correlational study was conducted to reveal the effect of the structural empowerment of unit nurses on their psychological ownership and the mediating role of organizational trust. The study was carried out in two stages. In the first stage of the study, the validity-reliability study of the Psychological Ownership Scale was carried out in a university hospital with 71 nurses and unit nurses. In the analysis of the data, confirmatory factor analysis was used for construct validity, Cronbach's Alpha coefficient for reliability and test-retest comparison paired t-test was used. Cronbach Alpha was found to be 0.859. The second phase of the study was carried out at 11 Ministry of Health Hospitals and two university hospitals in Ankara. The sample of the study consisted of 225 unit charge nurses working in these hospitals. Data were collected with the Introductory Information Form, the Structural Empowerment Scale, the Psychological Ownership Scale, and the Organizational Trust Scale. In the analysis of the research: Pearson Correlation, Spearman Correlation, Independent Sample T-Test, Mann Whitney U test, One-way Analysis of Variance (ANOVA), and Post-hoc tests (Tukey, LSD), and Kruskal Wallis Test were used for different analysis between more than two groups. The total average score of the unit charge nurses was 79.07±12.30 on the Structural Empowerment Scale, 25.64±5.40 on the Psychological Ownership Scale, and 195.23±36.50 on the Organizational Confidence Scale.