ABS-PLA filamentlerinin nötron zırhlaması için kullanılabilirliklerinin araştırılması
Investigation on the usability of ABS-PLA filaments for neutron shielding
  1. Tez No: 776688
  2. Yazar: MUSTAFA YÜKSEKYAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Radyasyonun canlı hücrelerine yararı ve zararının bilinmesi, radyasyon teknolojisindeki uygulama sayısını ekonomik gelişmelere paralel olarak artırmaktadır. Radyasyonun zararından korunabilmek için üç temel yasa olan zaman, mesafe ve zırhlama parametrelerinden faydalanılmaktadır. Ayrıca, 3D yazıcılar ev ve iş yerlerine kullandığımız küçük ve büyük nesneleri üretebilir hale gelmiştir. Günümüzde, radyasyon zırhlama çalışmaları ve 3D yazıcı teknolojisinin bir arada kullanılabilmesi için araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda aktif ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu bağlamda, 3D yazıcıların radyasyon zırhlama malzemelerini istenilen ölçüde ve tasarımda üretilmesi kolaylığı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, 3D yazıcılarda kullanılan ABS-PLA polimerlerine bazı geçiş metalleri eklenmiş ve elde edilen polimer kompozitlerin nötron enerjisine ve malzeme kalınlığına göre nötron zırhlama kabiliyetleri GEANT4 ve FLUKA simülasyon programları kullanılarak belirlenmiştir. Ek olarak, hızlı nötron ayırma tesir kesiti teorik olarak hesaplanmıştır. Elde edilen polimer kompozitler arasında nötron zırhlama için Tungsten katkılı kompozitlerin literatüre katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Knowing the benefits and harms of radiation to living cells increases the number of applications in radiation technology in parallel with economic developments. In order to be protected from the damage of radiation, the three basic laws of time, distance and shielding parameters are used. In addition, 3D printers have become able to produce small and large objects that we use for homes and businesses. Today, researches are carried out to use radiation shielding studies and 3D printer technology together. Active progress has been made as a result of these studies. In this context, it is thought that 3D printers will facilitate the production of radiation shielding materials in the desired size and design. In this study, some transition metals were added to ABS-PLA polymers used in 3D printers and the neutron shielding abilities of the obtained polymer composites were determined by using GEANT4 and FLUKA simulation programs according to neutron energy and material thickness. In addition, the fast neutron separation cross section was calculated theoretically. Among the obtained polymer composites, Tungsten doped composites for neutron shielding are expected to contribute to the literature.