Spinal anestezi altında turnike ile yapılan total diz artroplastisinde serum fizyolojik veya ringer laktat solüsyon kullanımının metabolik asidoza etkisi
The effect of 0.9% nacl or ringer's lactate infusions on metabolic acidosis in tourniquet applicated total knee arthroplasty under spinal anesthesia
- Tez No: 776869
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI DÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızda, spinal anestezi altında turnike ile total diz artroplasti cerrahisi geçirecek hastalarda önyüklemede ve intraoperatif verilen izotonik sodyum klorür ve ringer laktatın; turnike inflasyon/deflasyonu ile ilişkili olarak hastaların asit-baz dengelerinde oluşturdukları değişiklikleri araştırdık. Spinal anestezi ile turnike kullanılarak yapılan total diz artoplastisi uygulanan yaş>40 ASA I-II 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma prospektif ve randomize olarak planlandı. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile rastgele 2 gruba ayrıldı. Hastaların ASA değeri, yaş, cinsiyet, boy, kilosu, anestezi süresi, cerrahi ve turnike süreleri kaydedildi. Cerrahiden 30 dakika önce premedikasyon uygulanan hastalardan ilk gruba 10 ml/kg izotonik sodyum klorür, ikinci gruba 10 ml/kg ringer laktat ile önyüklemeyi takiben spinal anestezi uygulandı. Her iki gruba 10 ml/kg/sa sıvı verildi. Tüm hastalara tekrarlayan arteriyel kan gazı ölçümü için lokal anestezi ile arter kanülasyonu yapıldı. Venöz kan gazı iv sıvı verilmeyen koldan antekubital venden alındı. Hastaların turnike şişirilmeden önce (1), turnike indirilmeden önce (2), turnike indirildikten sonraki 1 (3), 15 (4) ve 30 (5) dakikalarda arteriyel ve venöz kan gazları alındı. Kalp hızı, kan basıncı, SpO2 ve EtCO2 değerleri kaydedildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, boy ve kilo, ASA, anestezi, cerrahi ve turnike süreleri açısından anlamlı fark yoktu. Her iki grubun arter kan gazı parametreleri karşılaştırıldığında pH grup 1'de anlamlı derecede daha düşüktü ve klor değeri daha yüksekti. Grup 1 hastalarda turnike açılmadan önceki ve sonraki pH değerleri karşılaştırıldığında, hem arteriyel hem de venöz pH'ın turnike açıldıktan sonra önceki değerlere göre anlamlı oranda düştüğü gözlendi. Gruplar arasında kalp hızı, kan basınçları ve laktat düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamızda; spinal anestezi altında turnike ile total diz artroplastisi yapılan hastalarda kullanılan izotonik sodyum klorür solüsyonunun hiperkloremik metabolik asidoza neden olduğu, ringer laktat grubunda ise metabolik asidoz gelişmediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the changes in acid-base balance in patients undergoing total knee arthroplasty with tourniquet application between isotonic sodium chloride solution and ringer's lactate infusion associated with inflation and deflation of the tourniquet. ASA physical status I-II 60 patients age>40, undergoing total knee artroplasty with tourniquet application under spinal anesthesia were included in the study. Patients randomised into two groups. ASA physical status, age, sex, height, weight, anesthesia, surgical and tourniquet time were recorded. Premedication was administered 30 minutes prior to surgery. We performed spinal anesthesia after 10 ml/kg isotonic sodium chloride iv infusion to group one and 10 ml/kg ringer's lactate iv infusion to group two. 10 ml/kg/h infusion given to each groups. All patients underwent artery cannulation with local anesthesia for repeated measurements of arterial blood gases. Venous blood samples were obtained from antecubital vein. Arterial and venous blood samples taken before tourniquet inflation (1), before tourniquet deflation (2), 1 (3), 15 (4) and 30 minutes after tourniquet deflation. Heart rate, blood pressure, SpO2 and EtCO2 values were recorded. There was no significant difference between the groups for age, gender, height and weight, ASA, anesthesia, surgical and tourniquet time. In group one, pH values were significantly lower and chlorine values were significiantly higher from group two. In group one, pH values after tourniquet deflation were lower significantly from pH values before tourniquet deflation. There was no significant difference between the groups, in heart rate, blood pressure and lactate levels. In our study; in patients undergoing total knee arthroplasty under spinal anesthesia with tourniquet application, infusion of isotonic sodium chloride solution caused hyperchloraemic metabolic acidosis. It's shown that metabolic acidosis doesn't occur in the ringer's lactate group.