Şap hastalığında bazı antioksidan enzim ve vitamin düzeylerinin saptanması
Determination of antioxidant enzyme and vitamin levels in cattle with Hoof-and-Mouth disease
  1. Tez No: 776868
  2. Yazar: BÜLENT BALLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN HAYIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Şap (Aphtae epizooticae), ağız mukozaları ile tırnaklar arasında aft oluşumu ve hidropik dejenerasyonla karakterize, düşük mortalite ve yüksek morbiditeyle seyreden viral bir hastalıktır. Bu ön çalışma“şaplı sığırlarda, antioksidan etkili vitamin rezervleri tükenir ve antioksidan enzimlerin düzeyi azalır”hipotezini test etmek için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Farklı çiftliklerdeki (n = 7) 36 şaplı sığırdan (5 dişi dana, 16 erkek dana, 4 tosun, 3 düve ve 8 sağmal inek) ilk klinik belirtilerin görülmesinden 6-7±3,0 gün sonra ve takiben her 15 günde bir olmak üzere toplam 3 kan örneği alındı. Kontrol grubu için Atatürk Üniversitesi Gıda Hayvancılık, Uygulama ve Araştırma Merkezindeki 39 sağlıklı sığırdan (14 dişi dana, 8 tosun, 8 düve ve 9 sağmal inek) tek kan örneği alındı. Bulgular: Serumlarda vitamin A, C ve E ile malondialdehit (MDA), total glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve süperoksit dismutaz (SOD) düzeyleri ölçüldü. Varyans analiziyle gruplar arasındaki ve hastalık sürecindeki farklılıklar belirlendi. Şap belirtilerinin ilk görüldüğünde ölçülen serum vitamin A (0,635±0,082 vs. 1,003±0,071 µg/ml), vitamin C (0,219±0,039 vs. 0,502±0,031 µg/ml) ve MDA (0,113±0,008 vs. 0,144±0,005 µg/ml) düzeyleri sağlıklı hayvanlardakilere kıyasla daha düşük bulunurken, serum vitamin E (2,035±0,163 µg/ml), GSH (1,764±0,140 µM), GSH-Px (1107±41 U/l) ve SOD (2,00±
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Foot-and-Mouth Disease (FMD) is characterized by painful ulceration and hydropic degeneration inside the mouth and inter-digital region, with a low mortality and a high morbidity. This preliminary study was conducted to test hypothesis that antioxidant vitamin reserves deplete and antioxidant enzyme levels decrease in cattle with FMD. Materials and Methods: Blood samples were collected from 36 cattle with FMD from 7 farms on 3 occasions: 6-7±3,0 days after first notification of clinical signs and then twice biweekly. For control group, 39 healthy cattle from university farm were bled once. Results: Serum samples were analyzed for levels of vitamins A, C, and E as well as malondialdehyte (MDA), total glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSH-Px), and superoxide dismutase (SOD). Group differences and changes during illness were attained using ANOVA. Serum vitamin A (0.635±0.082 vs. 1.003±0.071 µg/ml), vitamin C (0.219±0.039 vs. 0.502±0.031 µg/ml), and MDA (0.113±0.008 vs. 0.144±0.005 µg/ml) levels at FMD outbreak were lower than the control group, but serum vitamin E (2.035±0.163 µg/ml), GSH (1.764±0.140 µM), GSH-Px (1107±41 U/l), and SOD (2.00±