Kültürel mirasın fotogrametrik olarak modellenmesi ve sayısal ortamda sunulması
Photogrammetric modeling of cultural heritage and presentation in digital environment
  1. Tez No: 776888
  2. Yazar: CEM EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tarihi ve kültürel varlıklarımız gün geçtikçe deformasyonlara uğramakta. Günümüz teknolojisi ve bilimiyle bu tarihi yapılar 3B (Üç boyutlu) olarak işlenebilmekte ve saklanabilmektedir. Bu 3B veriler; görselleştirme, restorasyon çalışmaları ve yeniden üretilme aşamasında yapının mimari dokusuna en az tahribatla çalışma olanağı sağlamaktadır. Tarihi yapıların şehir ekonomisine de önemli ölçüde katkısı bulunmaktadır. Bu katkılar o tarihi yapının ziyaret edilmesi, şehirde konaklama, o yörenin yemek kültüründen tatma, alışveriş yapılması gibi birçok nedenle şehir ekonomisini canlı tutabilmektedir. En önemli etkenlerden birisi de o tarihi yapıların ziyaretini gerçekleştiremeyecek olan bireyler için sayısal ortamda sunumu yapılarak kültürel varlıklarımızı tanıtmak ve cazibe merkezi konumuna gelmeleri için yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektir. Teknolojinin gelişmesi ile kültürel miraslar sanal ortamlar aracılığıyla topluma aktarılmakta ve buna bağlı olarak; sanal müze kavramı, web tabanlı sayısal ortamda gezi imkânı sunan yazılımlar ile deneyimlenmesi daha kolay hale gelmektedir. Bu tez çalışması kapsamında; Adıyaman İli, Besni İlçesinde bulunan Kızılin Köprüsü, Adıyaman İli, Kâhta İlçesinde bulunan Karakuş Tümülüsü ve Karakuş Tümülüsü içerisinde bulunan Aslan Başı Heykeli çalışma konusu olarak belirlenmiştir. Yersel ve hava fotogrametrisi yöntemleri kullanılarak bu kültür mirası yapıların 3B modellenmesi ve sayısal ortamda sunumu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our historical and cultural assets are undergoing deformations day by day. With today's technology and science, these historical structures can be processed and stored in 3D. This 3D data; It provides the opportunity to work with the least damage to the architectural texture of the building during the visualization, restoration works and reproduction phases. Historical buildings also contribute significantly to the city's economy. These contributions can keep the city's economy alive for many reasons such as visiting that historical building, staying in the city, tasting the food culture of that region, shopping. One of the most important factors is to attract the attention of local and foreign tourists in order to introduce our cultural assets and to become a center of attraction by presenting them in digital environment for individuals who cannot visit those historical buildings. With the development of technology, cultural heritages are transferred to the society through virtual environments and accordingly; The concept of virtual museum becomes easier to experience with software that provides the opportunity to travel in a web-based digital environment. Within the scope of this thesis; Kizilin Bridge in Adiyaman Province, Besni District, Karakus Tumulus in Adiyaman Province, Kahta District and Lion Head Sculpture in Karakus Tumulus were determined as the subject of study. By using terrestrial and aerial photogrammetry methods, these cultural heritage structures were modeled in 3D and presented in digital environment.