Enzimatik teknoloji ile kemomekanik çürük uzaklaştırma yönteminin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of chemomechanical caries removal with enzymatic technology
  1. Tez No: 776887
  2. Yazar: AYFER BURCU AYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, kemomekanik çürük uzaklaştırma ajanı olan Brix 3000'in çürük uzaklaştırma etkinliğini lazer floresan cihazı (DIAGNOdent Pen), çürük tespit boyası, mikrobiyal kültür ve real- time PCR yöntemlerini kullanarak geleneksel yöntemle karşılaştırmaktır. Çalışmaya, 64 adet dentin çürüğü bulunan süt azı dişi dahil edilmiş olup, standardizasyon ICDAS-II kriterleri ve DIAGNOdent Pen ölçümlerine göre sağlanmıştır. ICDAS-II skor 6'ya sahip olan dişler ve DIAGNOdent Pen ölçümleri 30 ve üzeri olan dişler seçilmiştir. 32 tanesinde geleneksel yöntemle, 32 tanesinde Brix 3000 kemomekanik çürük uzaklaştıma ajanı kullanılarak çürükler uzaklaştırılmıştır. Çürük uzaklaştırma işlemi öncesi ve sonrasında dentin talaşları toplandıktan sonra, her iki grupta rezidüel çürüklerin varlığını değerlendirmek amacıyla DIAGNOdent Pen cihazı ile ölçümler yapılmış ve 0-13 arası değerler çürüksüz kabul edilmiştir. DIAGNOdent Pen ile ölçümler yapıldıktan sonra, çürük tespit boyası kullanılarak her iki grupta rezidüel çürüklerin varlığı değerlendirilmiş ve dentinin koyu renkli boyanmalarında rezidüel çürüklerin varlığı kaydedilirken, açık renkli boyanmalarda kavite çürüksüz kabul edilmiştir. Çürükler uzaklaştırılmadan önce ve sonra alınan dentin talaşı örneklerinin mikrobiyal kültür ve real-time PCR yöntemleriyle elde edilen değerlerinin azalma miktarları değerlendirilmiştir. DIAGNOdent Pen ölçümleri sonucu 0-13 arası değerlerin çoğunlukla geleneksel yöntemde, 14 ve üzeri değerlerin Brix 3000'de olduğu bulunmuş ve geleneksel yöntemin çürük uzaklaştırma etkinliği daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Çürükler uzaklaştırılmadan önce ve sonra alınan dentin talaşı örneklerindeki azalma miktarının S.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; compare the caries removal efficiency of a chemomechanical caries removal agent named Brix 3000 with the traditional method using laser fluorescent device (DIAGNOdent Pen), caries detection dye, microbial culture and real-time PCR methods. 64 primary molars with dentinal caries were included in the study. Selection criteria; ICDAS-II score 6 and DIAGNOdent Pen measurements of 30 and above. Caries were removed using conventional method in 32 teeth and chemomechanical caries removal agent named Brix 3000 in 32 teeth. After caries removal procedures dentin samples were collected and measurements were made with the DIAGNOdent Pen device to evaluate the presence of residual caries in both groups. DIAGNOdent device values between 0-13 were accepted as caries-free. Then, the presence of residual caries was evaluated in both groups using caries detection dye. While the presence of residual caries was noted in dark staining of dentin, it was accepted as caries-free in light staining. The decrease in the values obtained by microbial culture and real-time PCR methods of dentin samples taken before and after caries removal was evaluated. As a result of DIAGNOdent Pen measurements, it was found that values between 0-13 were mostly in the traditional method, values of 14 and above were found in Brix 3000. Caries removal efficiency of the traditional method was found to be higher (p0.05). The caries removal efficiency of Brix 3000 was found to be higher as a result of the evaluation of the reduction amount in the dentin samples taken before and after the caries removal with real-time PCR for S.