Süphan dağı (Bitlis) flora ve vejetasyonu
- Tez No: 7769
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
152 6. ÖZET Bu araştırma, volkanik özellikte Türkiye'nin ikinci yüksek dağı olan Süphan dağı ve çevresinin flora ve vejetasyon yapısını“belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırma alanı, Bitlis, Ağrı ve az bir kısmı da Muş il sınırları içinde yer alır. Flora çalışmaları sonucu bölgede J6 familya ve 336 cinse ait 780 vasküler bitki taksonu tesbit edilmiştir. Bunlardan 75 takson B 9 karesi için yeni kayıttır. 67 takson ise endemiktir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımında Iran-Turan % 37, Avrupa-Sibirya % 8.7 ve Akdeniz elementleri % 2 oranında bulunmuştur. Bu çalışmada, yeni olarak Ranunculo-Trisetion thospici al yansı, 6 bitki birliği ve 2 bitki grubu tesbit edilmiştir. Birliklerin 2*si sulak alan, 4'ü step vejetasyonuna aittir. Gruplar da sulak alanlarda tanımlanmıştır. a. Sulak alan vejetasyonuna ait birlik ve gruplar 1- Hordee turn violacii bitki birliği 2- Plantago-Rumeoetum 3ngUBtifolii bitki birliği 3- Typha latifolia bitki grubu 4- «tunous heldreichianus subsp. orientalis bitki grubu b. Step vejetasyonuna ait bitki birlikleri 1- Centranthietum longiflori bitki birliği 2- Astragal o-Thymetum eriophori bitki birliği 3- Anthrisoo-Ranunculetum kochii bitki birliği 4- Stjpo-Astragaletum subrobusti bitki birliği Sahanın sulak alan vejetasyonunda tanımlanan Hordeetum yiolaci birliği ile Plantago-Rumecetum angustifolii birliği Molinio-Arr- henatheretea sınıfına, Typha latifolia grubu Phragmitetea sınıfına ve Junous heldreichianus subsp orientalis grubu Molinio-Juncetea sınıfına dahil edilmişlerdir.153 Step alanlarda tespit edilen Astragal o-Thy me tmn eriophori bjtki ”birliği Astragal o-Brome tea ya, Stjpo-Astragaletum subrobusti birliği Festuco-Brometea sınıflarına dahil edilirken; Centranthietum longiflori“birliği ile Anthrisco-Ranunculetum kochii ”birliği herhangibir sınıfa konamamıştır.
Özet (Çeviri)
154 7. SUMMARY This investigation was carried out in order to put forth flora and vegetational aspects of Süphan dağı and its environs, the second highest mountain of volcanic character in Turkey. The study area lies within the State“borders of Bitlis, Ağrı and part ly Muş 780 vascular plant taxa ”belonging to 336 genera and 76 fa milies were determined during the floristic studies. Out of the se 75 taxa are net* for B 9 grid square and 67 taxa are endemic for Turkey. The phytogeographical distribution of elements is as follows : Irano-Turanian 37 % t Euro-Siberian 8.7 % and Mediterra nean 2 %>, During this work, a new alliance of Ranunculo-Trisetion thospitici, 6 plant associations and 2 plant groups were deter mined too. 2 associations“belong to the wetlands and 4 to the steppe. Groups too were found in the wetlands* a. Associations and groups belonging to the wetland area : 1- Hordeetum violaci association 2- Plantago-Rumecetum angustifolii association 3~ Typha latifolia group 4- Juncus heldreichianus s ubsp» orientalis group ”b. Associations“belonging to the steppe vegetation : 1- Centranthietum longiflori association 2- Anthrisco-Ranunouletum kochii association 3- Astragalo-Thymetum eriophori association 4- Stipo-Astragaletum subrobusti association The Hordeetum violaci and Plant ago- Rumec e turn angustifolii, associations from the wetlands have ”been included in the Moli-155 nio-Arrhenatheretea class, whereas Typha latifolia and Juncus heldreichianuB subsp. prientalis groups are included in the clas ses Phragmitetea and Molinio-Juncetea respectively» In the steppe vegetation As t ragal o- Thyme turn eriophori and Stipo- Astragaletum subrobusti associations have "been inclu ded in the classes Astragal o- Brometea and Festuco- Brometea res pectively, Centranthietum longiflori, and Anthr isc o-Ranuncul etum kochii associations could not he included in any class.