Bitlis Adilcevaz ilçesi Curculionidae (Coleoptera) familyası üzerinde taksonomik ve morfolojik araştırmalar
Taxonomic and morphologic studies on Curculionidae (Coleoptera) family in Adilcevaz district of Bitlis
- Tez No: 567639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ERBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada 2017-2018 yılları Mayıs-Ağustos ayları arasında Bitlis ili Adilcevaz ilçesi sınırları içerisinde yer alan Van Gölü civarı ve Süphan Dağı'nın göle uzanan bölgelerinde toplanan Curculionidae (Coleoptera) familyasına ait örneklerin sistematikleri, morfolojileri ve dağılışları araştırılmıştır. Örnekler arazi bölgesinde farklı bitki örtüsü ve yükseltilerde, çayırlık, sulak ve zirai alanlardan toplanmıştır. Örneklerin yakalanmasında atrapla süpürme ve silkme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma bölgesinden toplanan 186'sı dişi, 173'ü erkek olmak üzere toplam 359 curculionid örneği değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda 6 altfamilyaya ait 17 cins ve bu cinslere ait 27 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the systematics, morphology and distribution of the samples belonging to Curculionidae (Coleoptera) family collected in the vicinity of Lake Van and Mount Süphan in Bitlis Adilcevaz between May-August 2017-2018 were investigated. Samples were collected from meadows, wetlands and agricultural areas in different vegetation and heights in the land area. Insect catcher sweep and shake method was used to capture the samples. A total of 359 curculionid samples (186 females and 173 males) were evaluated. As a result of these evaluations, 17 genera belonging to 6 subfamily and 27 species belonging to these genera were determined.