Hipofiz adenomlarında transsfenoidal mikrocerrahi ve endoskopik cerrahinin klinik sonuçları
Clinical results of transsphenoidal microsurgery and endoscopic surgery for pituitary macroadenomas
  1. Tez No: 776922
  2. Yazar: ULAŞ CIKLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN BİNATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endoskopik ve mikroskopik transfenoidal cerrahi hipofiz adenomlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan yaklaşımlardır. Çalışmamızda 54 hipofiz adenomlu olgudan ( 18 endokrin inaktif adenom (%33), 18 büyüme hormonu adenomu(%33) , 18 prolaktinoma (%33) ) 31'i mikroskop kullanılarak endonazal transsfenoidal yolla, 23'ü endoskopik transsfenoidal yöntemle opere edildi ve ortalama 2,4 yıl takip edildi. Endoskop yardımıyla yapılan operasyonlar sonrasında hastanede kalış süresi ortalaması 4,4 gün; OPMİ yardımıyla yapılan operasyonlar sonrası hastanede kalış süresi ortalaması 6,8 gün olarak tespit edildi. Farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu.(p=0,001) Postoperatif görme fonksiyonlarının korunması veya düzelmesi ve hormonal remisyon sonuçları bakımından 2 yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Endoskopik operasyonlardaki komplikasyonların, istatistiksel olarak anlamlı şekilde mikroskopik operasyonlara oranla daha az olduğu görüldü.(p=0,00001) Nüks/rezidü tümörlerin görülme sıklığı açısından ise her iki yöntemin karşılaştırılması sonucunda, (p=0,02) endoskopik operasyonlardaki oranların daha az olduğu görülmüştür. Endoskopik yaklaşım geniş bir cerrahi alan ve geniş yan vizyon sağlayarak tümör dokusunun daha kolay ayırt edilmesini sağlamaktadır. Mikroskopik yöntem ile karşılaştırıldığında endoskopik yöntem ile opere edilen hastalarda hastanede kalış süresinin daha kısa tespit edilmiş, nüks ve komplikasyonları açısından mikroskopik yaklaşıma göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Görme fonksiyonarında iyileşme ve hormonal remisyonlar istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Microscopic and endoscopic transphenoidal approach are major surgical techniques in the treatment of pituitary adenoma. Among with the 54 patients with pituitary adenomas ( 18 patients with endocrinally inactive adenomas, 18 patients with growth hormone adenomas and 18 patients with prolactinomas), 31 patients were treated with endonasal transphenoidal technique, 23 patients were operated with endoscopic endonasal transpenoidal technique. All patients were followed up for 2,4 year on average. Endoscopic technique had a shorter mean hospital stay (4,4 days) than microscopic technique (6,8 days).The use of endoscopic resection resulted in a similar visualization functions and hormone remissions. We found significant differences with respect to the incidence of complications and recurrence of tumors. Less complications occured in patients treated with endoscopically. Endoscopic approach provides a wide surgical field and broad lateral vision making easier distinction of tumour tissue. Thus, there is less nasoseptal mean hospital stay, recurrence, and complications, whereas there is no statistically significant difference in visualization and hormonal remissions.