Hastane hijyeninde standart önlemler ölçeği: Temizlik personeli versiyonunun geliştirilmesi
Development of standard precaution scale of hospital hygiene: Version of cleaning staff
  1. Tez No: 776975
  2. Yazar: SELMA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Hastane Hijyeninde Standart Önlemler Ölçeği: Temizlik Personeli Versiyonu'nun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, metodolojik bir araştırmadır. Örneklemi, Eylül 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan, dâhil edilme kriterlerini karşılayan 330 temizlik personeli oluşturdu. Çalışma verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hastane Hijyeninde Standart Önlemler Ölçeği: Temizlik Personeli Versiyonu taslak formu ile elde edildi. Ölçek taslağı, sistematik bir sürecin sonunda oluşturuldu. Çalışmanın uygulanabilmesi için etik onay ile kurumsal izinler alındı. Çalışma yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Çalışmanın uygulamasından iki hafta sonra gönüllü 130 katılımcıya veri toplama formu tekrar uygulandı. Ölçeğin geçerlik analizinde; yüzey, kapsam, yapı ve yakınsak geçerlikler araştırıldı. Yapı geçerliğinde; Temel Bileşenler Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulandı. Güvenirlik analizinde; iç tutarlılık katsayıları hesaplandı ve test- tekrar test analizleri için Sınıf içi Korelasyon katsayısı değerlendirildi. Bulgular: Ölçeğin, kapsam geçerlik indeksi 0,95 olarak hesaplandı ve kapsam geçerliği sonucunda ölçekte 30 maddeye yer verildi. Ölçeğin madde-total-madde korelasyon analizinde ölçekten toplam 11 madde çıkarıldı. Temel Bileşenler Analizinde toplam varyansın %51,16'sını açıklayan ve faktör yükleri 0,86 ile 0,32 arasında değişen 19 maddeli ve beş boyutlu yapı keşfedildi. Doğrulayıcı Faktör Analizinde uyum indekslerinin“iyi uyum”ile“kabul edilebilir uyum”düzeyinde olduğu bulundu ve beş boyutlu ölçek yapısı doğrulandı. Ölçek toplamında iç tutarlık kat sayısının 0,82 olduğu hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to develop of Standard Precaution Scale of Hospital Hygiene: Version of Cleaning Staff. Materials and Methods: The study was conducted in a methodological research design. The sample consists of 330 participants who work as cleaning staff in a training and research hospital between September 2021-January 2022. The data collection form consists of the Introductory Information Form and Standard Precautions in Hospital Hygiene Scale: Version of Cleaning Staff draft form. The scale draft was created at the end of a systematic process. Ethical and institutional permissions were obtained for the implementation of the study. The implementation of the study was conducted by face-to-face interview technique. After the first implementation of the study, the data collection form was applied twice to 130 participants volunteered two weeks later. In the validity analysis of the scale, content, face, structure and convergent validity were performed. In construct validity, Principal Components Analysis and Confirmatory Factor Analysis were applied. In the reliability analysis, internal consistency coefficients were calculated and Intraclass Correlation Coefficient was evaluated for test-retest analyzed. Results: The content validity index of the scale was calculated as 0.95 and 30 items were included in the scale as a result of the content analysis. According to the results of item-total correlation analysis, a total of 11 items were removed from the scale. In Principal Component Analysis, a 19-item and five-subscale structure was discovered, which explained 51,16% of the total variance and had factor loads varying between 0,86 and 0,32. In Confirmatory Factor Analysis, fit indices were found to be at the level of“good fit”and“acceptable fit”, and the five-dimensional scale structure was confirmed. The internal consistency coefficient in the total scale was calculated as 0,82.