A Computer controlled data acquisition and measurement system for solar cells
Güneş pilleri için bilgisayar kontrollü veri toplama ve ölçme sistemi
  1. Tez No: 77701
  2. Yazar: ERCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET GÜNEŞ PİLLERİ İÇİN BİLGİSAYAR KONTROLLÜ VERİ TOPLAMA VE ÖLÇME SİSTEMİ YILDIZ, Ercan Yüksek Lisans Tezi, Elektrik-EIektronik Mühendisliği Danışman : Prof. Dr. M. Sadettin ÖZYAZ1CI Eylül 1998, 143 sayfa Bu tezde, bir bilgisayar yardımıyla güneş pillerinin veri toplama ve ölçme sistemini kontrol eden programlar yazıldı. Bu programlar sadece güneş pilleri için sınırlı değildir. Bunlar diğer yarı-iletkenler içinde kullanılabilir. Örneğin MOS kapasitörler, diyotlar vs. Bir ana program diğer yardımcı programlan kontrol ediyor. Bu yardımcı programlar Işık Kaynağı Tarama, Monokramotörü İstenilen Dalga Boyuna Ayarlama, 1-V İlişkili Ölçümler, C-V İlişkili Ölçümler, C-V İlişkili Ölçümler ve Karakteristiklerin Çizimi programlandır. Program kodu yazmak için Microsoft Quick Basic Programlama Dili kullanıldı. Programlama esnasında gerekli olan her cihazın özel program kodu kullanıldı. Monokromatör'e yeni bir difraksiyon grating eklendi. Eski difraksiyon grating ışığı 0 nm ile 1.100 nm arasında tarıyordu. Yeni difraksiyon grating ışığı 0 nm ile 4.400 nm arasında tarıyor. Bundan dolayı yeni difraksiyon grating güneş ışığı ile aydınlatılmış pillerin ölçümleri için kullanışlıdır. Bu çalışmada, 7 tane p-tipi güneş pilinin 1-V, ln(l)-V, ln(dl/dV)-V, C-V, G-V, 1/C2-V, C-X, ve G-X karakteristikleri ölçüldü, çizildi ve tartışıldı. Bu çalışmadaki güneş pilleri MOS yapıya sahiptir. Güneş pillerinin karakteristikleri daha sonraki bir araştırmalar için bilgisayarda saklandı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER CONTROLLED DATA ACQUISITION AND MEASUREMENT SYSTEM FOR SOLAR CELLS YILDIZ, Ercan M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. M. Sadettin ÖZYAZICI September 1998, 143 pages In this thesis, a set of programs are written to control data acquisition and measurement system for solar cells by computer. These programs are not limited to solar cells. They can be used for other semiconductor devices. Such as MOS capacitors, diodes etc. A main program controls the other sub programs which are Scan of Light Source, Set Monochromator to Desired Wavelength, I-V Related Measurements, C-V Related Measurements, C-X Related Measurements, and Plot of Characteristics programs. Microsoft Quick Basic Programming Language is used to write the program code. Furthermore, special programming code of each instrument is used in the programming steps. A new diffraction grating is mounted in the.monochromator. The older diffraction grating scans the light from 0 nm to 1.100 nm. The new diffraction grating scans the light from 0 nm to 4.400 nm wavelength. Therefore the new diffraction grating is useful to measure the characteristics of solar cells illuminated by the sunlight. I-V, ln(I)-V, ln(dI/dV)-V, C-V, G-V, 1/C2-V, C-K and G-X characteristics of 7 p-type solar cell are measured, plotted and discussed in this study. Solar cells considered in this which have MOS structure. The characteristics of solar cells are stored in computer for further investigations. m