Farklı tasarım ve kür parametreleri ile geliştirilen tasarlanmış geopolimer kompozitlerin özellikleri üzerine sentetik vollastonit mikrofiberlerin etkileri
The effects of synthetic wollastonite microfibers on the properties of engineered geopolymer composites developed with different design and curing parameters
  1. Tez No: 777033
  2. Yazar: MUHAMMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Dört aşamada gerçekleştirilen bu tez çalışmasının ilk aşamasında, SVM-I ve SVM-II kodlu sentetik vollastonit mikrofiberler (SVM'ler) geliştirilmiştir. SVM-I; doğal kaynaklardan üretilirken, SVM-II; farklı atık malzemeler ve tasarım parametreleri ile geliştirilen SVM'ler arasından seçilmiştir. İkinci aşamada ise standart olarak M45 kodu ile bilinen tasarlanmış çimento esaslı kompozit (M45-ECC) ile benzer ''taşıma gücü ve deformasyon kapasitesine'' ulaşabilecek bir tasarlanmış geopolimer kompozit (EGC) geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, farklı tasarım ve kür parametreleri ile uçucu kül (UK) ve uçucu kül+cüruf (UK+C) esaslı EGC'ler geliştirilmiştir. EGC'ler, taze ve reolojik özellikleri M45-ECC'ye benzer olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, M45-ECC ve EGC'lerin mekanik ve mikroyapısal özellikleri araştırılmıştır. Geliştirilen UK/UK+C esaslı EGC karışımları arasından bir UK+C esaslı EGC karışımı seçilmiştir. Üçüncü aşamada, SVM-I ve SVM-II vollastonitleri UK yerine %3, %6 ve %9 oranlarında kullanılmıştır. Mekanik testler ve mikroyapısal analizler, SVM-I mineralinin UK+C esaslı EGC'lerin performansını daha etkili bir şekilde geliştirdiği göstermiştir. Bu nedenle, dördüncü ve son aşamada, M45-ECC ve SVM-I içeren UK+C esaslı EGC'lerin geçirimlilik, durabilite ve boyutsal stabilite özellikleri incelenmiştir. Sonuçlara göre, %6 SVM-I içeriği optimum kullanım oranı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic wollastonite microfibers (SWMs) with the codes SWM-I and SWM-II were generated in the first step of this thesis, which was completed in four stages. While SWM-I was produced using natural resources, SWM-II was chosen from the SWMs developed with different waste materials and design criteria. In the second stage, an attempt was made to improve an engineered geopolymer composite (EGC) with ''bearing strength and deformation capacity'' similar to that of the engineered cementitious composite (M45-ECC), which is known with the standard M45 code. For this purpose, fly ash (FA) and fly ash+slag (FA+S)-based EGCs have been evolved with different design and curing parameters. EGCs were designed with fresh and rheological properties similar to M45-ECC. In addition, the mechanical and microstructural properties of M45-ECC and EGCs were investigated. A FA+S-based EGC mixture was selected from the developed FA/FA+S-based EGC mixes. In the third stage, SWM-I and SWM-II wollastonites were used in the ratios of 3%, 6% and 9% instead of FA. The mechanical tests and microstructural analyzes indicated that SWM-I mineral improved more effectively the performance of FA+S-based EGCs. Therefore, in the fourth and final stage, the permeability, durability and dimensional stability properties of FA+S-based EGCs incorporating SWM-I and M45-ECC were investigated. According to the results, 6% SWM-I was determined as the optimum ratio for design.