COVİD döneminde ST-segment Yükselmeli Miyokard İnfarktüsü ile başvuran hastalarda farklı P2Y12 inhibitörlerinin etki ve yan etki profillerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparıson of effect and side effect profiles of different P2Y12 inhibitors in patients with acute ST-segment Elevation Myocardial Infarction in the COVID era: Retrospective study
  1. Tez No: 777045
  2. Yazar: ALİ NAİL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Koronavirüs hastalığı (COVID) endotel disfonksiyonuna bağlı olarak yaygın tromboz ve kanama komplikasyonlarıyla seyredebilen bir hastalıktır. ST Yükselmeli Miyokard İnfarktüs (STEMI) hastalarında stent trombozu riskini azaltmak için kullanılan ikili antiplatelet tedavi kanama riskini artırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı COVID döneminde kullanılan P2Y12 inhibitörlerinin etki ve yan etki profillerini karşılaştırmaktır. Metot: Çalışmamıza 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2021 yılında STEMI tanısı ile primer koroner anjiografi yapılan 390 hasta dahil edilmiştir. Retrospektif olarak hastalar COVID geçirme durumlarına göre gruplara ayrılmıştır. Gruplar hastane yatışı sırasında ve 1 yıllık takip boyunca tüm nedenli ölüm, kardiyak ölüm, stent trombozu ve kanama komplikasyonları açısından karşılaştırılmıştır Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 64,3 olup ortalama takip süresi 10,2 aydır. Hasta grubunun %80'i erkek iken %20'si kadındır. Hastaların %44,6'sının COVID enfeksiyonu öyküsü mevcuttur. Çalışmamızda hastane içi mortalite oranı %11,3 olarak bulunmuştur. P2Y12 inhibitörü grupları karşılaştırıldığında COVID öyküsünden bağımsız olarak klopidogrel grubunda kardiyak mortalite diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronavirus disease (COVID) is a disease that can progress with common thrombosis and bleeding complications due to endothelial dysfunction. Dual antiplatelet therapy used to reduce the risk of stent thrombosis in ST Elevation Myocardial Infarction (STEMI) patients may increase the risk of bleeding. The aim of this study is to compare the effect and side effect profiles of P2Y12 inhibitors used in the COVID period. Method: Our study included 390 patients who underwent primary coronary angiography with the diagnosis of STEMI between January 1, 2020 and December 31, 2021. Retrospectively, patients were divided into groups according to their COVID status. Groups were compared for all-cause death, cardiac death, stent thrombosis, and bleeding complications at hospitalization and during 1-year follow-up. Findings: The mean age of the patients was 64.3 years and the mean follow-up period was 10.2 months. While 80% of the patient group were male, 20% were female. 44.6% of the patients have a history of COVID infection. In our study, the in-hospital mortality rate was found to be 11.3%. When the P2Y12 inhibitor groups were compared, cardiac mortality was found to be significantly higher in the clopidogrel group than in the other groups, regardless of the COVID history.