Yazılım tabanlı emniyet ekipmanları ile iş sağlığı ve güvenliği üzerine bir model
A model on occupational health and safety with software-based safety equipment
- Tez No: 777046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İş kazası yapılan işten kaynaklı meydana gelen veya iş esnasında oluşan, ölümcül ya da ağır yaralanmalar, uzuv kayıpları gibi sonuçlar ile oluşan durumlardır. Günümüzde fabrika üretimlerinde insan gücü yerine özel makinelerden bir diğer söylem ile otomasyondan fayda sağlama yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşma beraberinde kazaları da getirmektedir. Her makinenin kendine ait bir çalışma prensibi ve farklı şekilde meydana gelecek kaza olasılıkları vardır. Bu çalışmada kullanılan bir özel makinede riskin ortadan kaldırılması veya minimum düzeye indirilmesi amaçlanmıştır. Seçilen özel makinede meydana gelebilecek riskler belirlenmiştir. Yapılan risk analizinden sonra bazı yöntemler içerisinden uygun olanı belirlenip gerekli emniyet ürünleri seçilmiştir. Seçilen bu ürünlerin emniyet programlanması yapılmıştır. Programın teyidi kullanılan emniyet ürünlerinden alınan sinyaller aracılığı ile sistemi çalıştıracak kontaktörlerle sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are situations that occur as a result of the work done or occur during work, resulting in fatal or severe injuries, loss of limbs. Today, it has become widespread to benefit from special machines instead of manpower in factory production, in other words, automation. This prevalence also brings accidents. Each machine has its own working principle and different accident possibilities. It is aimed to eliminate or minimize the risk in a special machine used in this study. The risks that may occur in the selected special machine have been determined. After the risk analysis, the appropriate one among some of the methods was determined and the necessary safety products were selected. The safety programming of these selected products has been made. The confirmation of the program is provided by the contactors that will operate the system through the signals received from the safety products used.