Effect of sediment load on the time evolution of the morphology of a large-scale laboratory movable-bed symmetrical confluence
Büyük ölçekli laboratuvar ortamında sediment yükünün hareketli tabanlı simetrik akarsu kavşağı morfolojisinin zamanla değişimineetkisi
  1. Tez No: 777170
  2. Yazar: ZEHRA BÜYÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇEN BOMBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akarsu kavşakları doğal drenaj ağlarının temel unsurları olup oluşturdukları habitat yüksek ekolojik değer arz etmektedir. Yan kollardaki sediment yükü ve akım arasındaki etkileşim kavşak morfolojisini düzenleyen önemli bir faktördür. Yan koldan gelen sediment yükü ve debinin ana kanal boyunca yer yer oyulmalara ve yığılmalara sebebiyet verdiği, bunların sonucunda da taban topoğrafyasında zamana bağlı değişimlerin olduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmada İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Hidrolik Laboratuvarında bulunan, simetrik iki yan kolun 90˚ açı ile ana kanala bağlandığı açık kanal kavşağı üzerinde iki deney gerçekleştirilmiştir. Yan kollardan gelen debi iki deney için de eşit ve 20 l/s iken sediment besleme miktarları 0 kg/dk (E1)ve 0,1 kg/dk (E2) olarak ayarlanmıştır. Deney düzeneğinin mansabında bulunan kapak ile kavşak mansabında akım derinliği 5 cm olacak şekilde ayarlanmıştır. Aynı koşullar 3 saat, 9 saat ve 15 saat olacak şekilde üç farklı süre boyunca devam ettirilmiş ve her süre sonunda deney dondurularak taban kotları elde edilmiştir. Yan kolların birleştiği kavşak bölgesindeki oyulma ve yığılma bölgeleri incelenmiştir. t=3 s için iki deneyde taban morfolojisi benzerdi. Sediment beslemesiz deneyde oyulma koridori oluşurken sediment beslemeli deneyde yan koldan gelen sediment beslemesi yan kol ağzında oyulma gelişmesini engellemiştir. Yan kollardaki taban kotları sediment beslemesiyle daha yüksekti. Sediment beslemesinin miktarına bağlı olarak sediment beslemeli deneyin sonunda daha geniş, daha yüksek ve daha uzun birikme bölgesi gözlemlenmiştir. Sediment beslemesiz deneyde oyulma çukuru oluşmamışken, sediment yüküne bağlı olarak, sediment beslemesi deneyin sonunda oyulma çukuru gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stream confluences are the basic elements of natural drainage networks and the habitat they create has high ecological value. The interaction between the sediment load in the tributaries and the flow is an important factor regulating the junction morphology. It is observed that the sediment and flow from the tributary cause scours and accumulations in places along the main channel, and as a result, changes in the bed topography are observed with time. In this study, two experiments were carried out on the open channel confluence in İzmir Katip Çelebi University Hydraulics Laboratory, where two symmetrical side tributaries are connected to the main channel at an angle of 90˚. While the flow rate from the tributaries is equal and 20 l/s for both experiments, the amount of sediment loads was set as 0 kg/min and 0.1 kg/min. The flow depth at the downstream of the confluence with the cover at the downstream of the experimental set-up was adjusted to be 5 cm. The same conditions were maintained for three different periods of 3 hours, 9 hours and 15 hours, and at the end of each period, the experiment was stopped to obtain the bed elevations. The erosion and accumulation zones in the confluence where the side tributaries meet were investigated. The bed morphologies t=3 h were the same for both experiments. While a scour corridor was formed in experiment without sediment feeding, the sediment load from the tributaries prevented to devethe erosion in the tributary mouths in experiment with sediment feeding. The bed elevations in the tributaries were higher with sediment feeding. Depending on the amount of sediment load, larger, higher and wider bank-attached bars were observed at the end of the experiment with sediment feeding. While no scour hole was formed in experiment without sediment feeding, according to effect of the sediment load, a scour hole was observed at the end of the experiment with sediment feeding.