Evaluation of the best management practices to control agricultural diffuse pollution in lake mogan watershed with swat model
Mogan gölü havzasında tarımsal yayılı kirliliğin kontrolü için en iyi yönetim uygulamalarının swat modeli ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 442219
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALP, DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde yer alan Mogan Gölü, Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından bir tanesidir ve 1990 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Yarı kurak Mogan Gölü havzası toplam alanı 970 km2'dir ve havzanın yaklaşık %40'ında kuru tarım gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple, tarımsal yayılı kirlilik havzada ciddi bir sorundur. Bu tez kapsamında, farklı tarımsal en iyi yönetim uygulamalarının sediman, toplam azot ve toplam fosfor yükleri üzerindeki etkisi Soil and Water Assessment Tool (SWAT) modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. SWAT modelini oluşturmak için meteorolojik veriler, sayısal yükseklik modeli (SYM), arazi kullanımı/arazi örtüsü haritası, toprak özellikleri ve tarımsal uygulamalar hakkında bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Model, Yavrucak izleme istasyonundan elde edilen aylık veriler (2007 – 2010) ile SWAT-CUP kullanılarak debi, azot ve fosfor için kalibre edilmiştir. Model doğrulaması, Sukesen izleme istasyonunda kalibrasyon ile aynı zaman periyodunda gerçekleştirilmiştir. Kalibre edilmiş ve doğrulanmış model kullanılarak 11 farklı tarımsal iyi yönetim uygulaması senaryosu geliştirilmiştir. Kirletici yüklerinin azaltılması açısından en etkili senaryo %30 gübre azaltımı, toprak işlemesiz tarım ve teraslama uygulamalarının kombine edildiği senaryo olmuştur. Bu çalışma karar vericilerin Mogan ve Mogan'a benzer özellikler gösteren diğer havzalarda en verimli iyi yönetim uygulamalarını belirlemesinde ve sürdürülebilir havza yönetimi planları geliştirmesinde yardımcı olmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Lake Mogan which is located in Gölbaşı County, Ankara, Turkey is one of the most important wetlands of Turkey and it was declared as Special Environmental Protection Region in 1990. Total area of semi-arid Lake Mogan watershed is 970 km2 and dry farming is practiced approximately in 40% of the basin. Therefore, agricultural diffuse source pollution is a serious concern in the watershed. In the context of this thesis, the effects of implementation of different agricultural best management practices on sediment, total nitrogen and total phosphorus loads were evaluated by using Soil and Water Assessment Tool (SWAT). Meteorological data, digital elevation model (DEM), land use/land cover (LULC) map, soil properties and the information on agricultural practices are required to build SWAT model. The model was calibrated with SWAT-CUP for streamflow, sediment, nitrogen and phosphorus by using monthly data (2007 – 2010) from Yavrucak monitoring station. The model validation was carried out in Sukesen monitoring station for the same time period with calibration. With the calibrated and validated model, 11 different agricultural best management practice (BMP) scenarios were developed. The most efficient scenario in terms of pollutant load reduction was the one in which 30% reduction in fertilizer, no tillage and terracing were combined. This study aimed to help decision-makers to decide on the most efficient BMPs and thus to develop sustainable watershed management plans in Lake Mogan watershed and in watersheds showing similar characteristics with Lake Mogan.