Girişimcilik sürecinde kadın ve girişimci ev hanımları: Kütahya ili örneği
Women in the entrepreneurship process and entrepreneur housewifes: The case of Kütahya
  1. Tez No: 777183
  2. Yazar: MERVE GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kadın girişimciliği erkek egemen anlayışlarla şekillenen ekonomi piyasasında kadının varlığını arttırması, finansal bağımsızlık kazanarak yaşamı üzerindeki hakimiyeti eline alması, kendisine yönelik toplumda inşa edilen cinsiyetçi inanışları ve kalıplaşmış önyargıları değiştirmesi, toplumsal alandaki konumunu yükseltmesi ve statü kazanması açısından önem taşımaktadır. Ancak kültürel normlar ve geleneksel anlayışlar kadını sınırlamakta ve kadın girişimciliğinin gelişimine engel olmaktadır. Bu sınırlamalar, ev hanımları üzerinde kendisini daha yoğun şekilde göstermektedir. Toplumsal konumunun ev içi mekanla özdeşleştirilmesi ve çalışma yaşamına dahil olmasının toplum tarafından yadırganması nedeniyle görece daha dezavantajlı bir konumda yer alan ev hanımlarının, kadın iş gücüne katılım sağlaması ve toplumsal alanda görünürlüklerini arttırması adına girişimcilik süreçlerinin incelenmesi önem taşımaktadır. Araştırmada girişimcilik ve kadın girişimciliğine yönelik literatür taraması yapılmış ve kadın girişimciliğini ev hanımları özelinde incelemeye yönelik 22 girişimci ev hanımı ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda girişimci ev hanımlarının çoğunlukla hayallerini gerçekleştirme ve kendini kanıtlama isteğiyle girişimci oldukları, girişimlerini kurarken öz birikimlerini kullandıkları, girişimcilik süreçlerinde en fazla eşlerinden destek gördükleri, sermaye temini ve bürokratik işlemler noktasında sorun yaşadıkları, girişimcilik faaliyetleriyle beraber yaşamlarında meydana gelen en belirgin değişimin kişisel tatmin ve özgüven artışı olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's entrepreneurship is important in terms of increasing the presence of women in the economic market shaped by male-dominated understandings, gaining financial independence and dominating her life, changing the sexist beliefs and stereotypes built-in society against her, and raising her position in the social arena and gaining status. However, cultural norms and traditional understandings limit women and hinder the development of women's entrepreneurship. These limitations show themselves more intensely in housewives. It is important to examine the entrepreneurial processes of housewives, who are in a relatively more disadvantaged position due to the identification of their social position with the domestic space and their inclusion in working life, to enable them to participate in the female workforce and increase their visibility in the social arena. In the research, a literature review on entrepreneurship and women's entrepreneurship was made and in-depth interviews were conducted with 22 entrepreneurial housewives to examine women's entrepreneurship in particular housewives. As a result of the research, entrepreneurial housewives mostly become entrepreneurs with the desire to realize their dreams and prove themselves, they use their savings while establishing their ventures, they receive the support from their spouses the most in the entrepreneurial process, and they have problems in terms of capital supply and bureaucratic procedures, the most obvious change that occurs in their lives with their entrepreneurial activities is personal satisfaction and self-satisfaction. It has been found that there is an increase in self-confidence.