Project risk management using Bayesian belief network
Bayesgil inanç ağları ile projelerde risk yönetimi
- Tez No: 777184
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Proje yönetimindeki temel motivasyonlardan biri projelerin başarı olasılığını artırmaktır. Başarısızlık olasılığını en aza indirmek için yatırımları ve riskleri optimize etmeye yönelik kurumsal politikalara risk yönetimi denir. Uzmanlar, proje yönetimi uygulamalarını değerlendirmek ve proje sonucunu iyileştirmek için bir takım Proje Risk Yönetimi (PRM) modeli geliştirmiştir. Bu çalışmada, risklerin proje performansı üzerindeki etkisini tahmin etmek için genel bir çerçeve ve bir yöntem geliştirilmek hedeflenmiştir. Proje yönetimi uzmanlarının bilgilerini resmileştirmek ve bir veri tabanından bilgi çıkarmak için Bayes ağları kullanıldı. İnşaat sektöründeki bir projede proje bütçesi/tamamlama süresi aşımı riskini azaltmada yöntemin nasıl uygulanabileceğini göstermek amacıyla gerçek hayattan bir vaka kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
project risk management using bayesian belief network One of the main motivations in project management is to increase the probability of success of projects. Organizational policies to optimize investments and risks to minimize the possibility of failure are called risk management. Experts have developed several Project Risk Management (PRM) models to assess project management practices and improve the project outcome. The present study develops a general framework and a method to estimate the impact of risks on project performance. It uses Bayesian networks to formalize project management experts' knowledge and to extract knowledge from a database. A real-life case is used to demonstrate how the method can be applied to reduce the risk of project budget/completion time overrun on a project in the construction industry.