İznik Gölü Bazilikal Kilise 2019 ve 2021 yılı Atrium kazıları: Bizans dönemi seramikleri
İznik Lake Basilical Church 2019 and 2021 Atrium excavations: Byzantine period ceramics
  1. Tez No: 777213
  2. Yazar: MUHAMMED ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İznik (Nikaia) prehistorik dönemlerden itibaren insanlar tarafından mesken edilmiş topraklar olarak bilinmektedir. Tarih boyunca defalarca isim değiştirse de önemini her zaman korumuştur. Roma İmparatorluğu döneminde kentin değeri çok fazla olmasa da özellikle Bizans döneminde, Hristiyanlığın kabulü ve Ekümenik Konsil toplantıları ile daha da önem kazanmıştır. Özellikle Bizans ve Osmanlı Dönemlerinde seramik üretimde önemli bir yere sahip olan İznik'te dini aktiviteler dışında da seramik konusunda olarak ön plana çıkmıştır. Özellikle Roma, Bizans ve Osmanlı seramik örneklerinin yoğun olarak bulunduğu İznik'te, çalışmanın alanını oluşturan Sualtı Bazilikal Planlı Kilise yapısında ağırlıkta Bizans Dönemi seramik buluntuları ele geçmiştir. 2019 yılında kazısına başlanılan Atrium S12A açmasında ise genelde Orta ve Geç Bizans Dönemi seramik buluntularının bulunması, bu tezin konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı, Bursa İli, İznik İlçesi, Sualtı Bazilikal Planlı Kilise yapısı içerisinde 2019 ve 2021 kazı dönemlerinde ele geçirilen Orta ve Geç Bizans Dönemi seramiklerini form, süsleme, malzeme ve teknik özellikleriyle birlikte değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Iznik (Nikaia) has been known as lands inhabited by people since prehistoric times. Although it has changed its name many times throughout history, it has always maintained its importance. Although the value of the city was not very high during the Roman Empire, it gained more importance especially in the Byzantine period, with the adoption of Christianity and the Ecumenical Council meetings. Iznik, which has an important place in ceramic production especially in the Byzantine and Ottoman Periods, has come to the fore in ceramics besides religious activities. Especially in Iznik, where Roman, Byzantine and Ottoman ceramic samples are concentrated, Byzantine Period ceramic finds were found in the structure of the Underwater Basilica Planned Church, which constitutes the area of the study. In the Atrium S12A trench, which was started to be excavated in 2019, the finding of Middle and Late Byzantine Period ceramics was the subject of this thesis. The aim of this study is to evaluate the Middle and Late Byzantine Period ceramics, which were found in the Underwater Basilical Planned Church in Bursa Province, Iznik District, during the 2019 and 2021 excavation periods, together with their form, ornament, material and technical features.