Biyolojik ve hedefe yönelik sentetik hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaç kullanan romatoid artrit hastalarının klinik ve demografik verilerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of clinical and demographic data of rheumatoid arthritis patients using biological and targeted synthetic disease modifying antirheumatic drugs
- Tez No: 777323
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÇAPKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında takipli Romatoid artrit (RA) tanısı ile izlenen, biyolojik ve hedefe yönelik sentetik hastalık modifiye edici anti romatizmal ilaç (bDMARD/tsDMARD) kullanan hastaların klinik, laboratuvar, demografik verilerinin, ilaç etkinlik ve yan etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi Metod: Araştırma tek merkezli, retrospektif zaman sınırlamalı bir klinik çalışma olarak planlandı. Çalışmaya 2009-2021 tarihleri arasında en az 1 yıl boyunca takip edilmiş bDMARD/tsDMARD kullanan RA'lı hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, takip süresi, klinik bulguları hastanenin elektronik veri sisteminden edinilen hasta takip dosyasından toplanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 330 hasta dahil edildi. Hastaların %79,1'i kadın %20,9'u erkek'ti. Tanı gecikme süresi ortanca 1 yıldı. Lise altı eğitim düzeyi olanlarda tanı gecikme süresi daha fazlaydı (p0,05). Çalışmamızda ilk tercih olarak kullanılan ilaçlar sıklık sırasıyla etanersept (%22,4), tofasitinib (%22,1) ve adalimumab (%16,7) idi. Demografik, klinik, laboratuvar bulguları incelendiğinde ilk tercih ilaçta kalımı etkileyen anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05). Rituksimab tedavisinde ortanca 53 ay ile ilk tedavide en uzun kalım mevcuttu. Hastalarımızın %44,8'inde ilaç değişimi mevcuttu. İlaç değişim nedenleri %74 hastada etkisizlik, %18,9 hastada yan etki, %7.1 hastada diğer nedenler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Retrospective evaluation of clinical, laboratory, demographic data, drug efficacy and side effects of patients with the diagnosis of rheumatoid arthritis (RA) and using biological and targeted synthetic disease-modifying antirheumatic drugs (bDMARD/tsDMARD) who were followed up in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation. Method: The study was planned as a single-center, retrospective, time-limited clinical trial. Patients with RA using bDMARD/tsDMARD followed for at least 1 year between 2009 and 2021 were included in the study. Demographic characteristics of the patients, duration of follow-up, clinical findings were collected from the patient follow-up file obtained from the electronic data system of the hospital. Results: 330 patients were included in our study. 79.1% of the patients were female and 20.9% were male. The median time to diagnosis was 1 year. Diagnosis delay time was higher in those with less than high school education (p0.05). The drugs used as first choice in our study were etanercept (22.4%), tofacitinib (22.1%) and adalimumab (16.7%), respectively. When the demographic, clinical, and laboratory findings were examined, no significant relationship was found to affect survival on the first-choice drug (p>0.05). Rituximab treatment had the longest survival at first treatment, with a median of 53 months. There was a drug switch in 44.8% of our patients. The reasons for swiching drugs were faund as ineffectiveness in 74% of patients, side effects in 18.9% of patients, and other reasons in 7.1% of patients.