Mikrodalga frekanslarda metamalzeme tabanlı sensör uygulamaları
Sensor applications of metamaterial based structures in microwave frequencies
- Tez No: 777509
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ AKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Metamalzemeler, kompakt yapı, yüksek hassasiyet, düşük maliyet, kolay üretilebilirlik, yüksek kazanç ve verimlilik sağlayan, negatif kırılma gibi doğal malzemelerden farklı elektromanyetik özellikler gösteren yapay malzemelerdir. Negatif kırılım ve malzeme içi odaklanma özellikleri sayesinde olağandışı sonuçlar alınabilmektedir. Bu özellikleri sayesinde günümüz teknolojisinde sensör tasarımı başta olmak üzere, akustik paravan, optik paravan, faz dengeleyici, süper lens ve anten tasarımlarında sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tasarlanan metamalzeme tabanlı sensör ile tek boyutta hareket ve yer değiştirmeyi çözümleyen sensör tasarımı yapılmıştır. Mikrodalga sensör parametreleri, parametrik analizler sonucu optimize edilmiş, simülasyon verileri karşılaştırılarak tasarım tamamlanmıştır. Daha sonra vektör ağ analizörü kullanılarak sensörün labaratuvar testleri yapılmıştır. Nihai tasarımda elektrik alan dağılımı ve yüzey akım yoğunluğu şiddeti arttırılarak, rezonans frekansı düşürülmüş, harekete duyarlılık rezonans frekansındaki yansıma katsayısına ait çentik derinliğinin değişmesi ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Metamaterials are synthetic materials that provide compact structure, high sensivity, low cost, easy manufacturability, high gain and efficiency, negative reflection electromagnetic properties from natural materials. Extraordinary results are achieved thanks to negative refraction and intra-material optical focusing. In today's technology, it is frequently used in sensor design, acoustic cloaking, optical cloaking, phase stabilizer, super lens and antenna designs. In this thesis, a sensor design that analyzes motion and displacement in one dimension was made with the designed metamaterial-based sensor. Then, laboratory tests were carried out using a vector network analyzer. In this study, the intensity of the electric field distribution and the surface current density has been increased, so the resonance frequency has been reduced. Motion detection of the sensor is achieved by changing the notch depth of the reflection coefficient at the resonance frequency.