Kurumsal sürdürülebilirlikte kurum kültürünün rolü: Eğitim sektörüne yönelik nitel bir araştırma
The role of corporate culture in corporate sustainability: A qualitative research in the education sector
  1. Tez No: 777512
  2. Yazar: SEZEN ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BERİL AKINCI VURAL, DOÇ. DR. GÜL COŞKUN DEĞİRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzde kurumsal sürdürülebilirliği sağlayarak rekabet avantajı oluşturmak isteyen kurumların, kurum kültürü uygulamalarına daha fazla önem vermeleri gerektiği düşünülmektedir. Nitekim güçlü bir kurumsal kültür, rekabetçi piyasada kurumların yaşayan kurumlar haline gelmelerinin en büyük etmenlerinden birini oluşturmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramı özünde insanoğluyla birlikte ortaya çıkmış olup ilk kez 18. yüzyılda Alman madenci Carlowitz, tarafından ifade edilmiştir. Kaynakların sınırlı olduğu dünyamızda, insanlığın ihtiyaçlarını karşılamak adına yaptığı sorumsuzca tüketimin gelecek nesiller için felakete yol açacağı reddedilemez bir gerçek olarak kabul edildiğinde kavramın önemi giderek tüm toplumlarca daha fazla anlaşılır hale gelmiştir. Dünya nüfusu önlemez şekilde artış gösterirken artan gereksinimler, insan faaliyetlerinin yol açtığı iklim krizi, yoksulluk gibi konular tüm ulusların gündemlerinde yer almaya başlamıştır. Bugüne ve geleceğe yönelik çözüm içeren atılımlar toplumlar kadar toplumun bir parçası olan kurumların da sorumluluklarını oluşturmaya başlamıştır. Teknolojideki yaşanan gelişmeler sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olaylardan anında haberdar olabilen tüketiciler ise kurumsal üretim süreçlerinin tekrar ele alınmasına neden olmuş, kurumların artık bulundukları coğrafyada sorumlu yatırımları hayata geçirmeleri neredeyse bir zorunluluk olarak benimsenmeye başlamıştır. Sürdürülebilirliğin kurumun tümü tarafından içselleştirilmesini, iş süreçlerine kanalize edilmesini sağlayacak ana kavram ise kurum kültürüdür. Bu kapsamda yapılan araştırmanın ilk bölümünde kurumsal sürdürülebilirlik kavramı, ikinci bölümünde ise kurum kültürü kavramı detaylı olarak ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise iki kavramın birbiri üzerindeki rolünü ortaya koyabilmek adına kurumlarda sürdürülebilirlik uygulamalarının ölçülebilmesinde kullanılan De Grosbois'in (2016) geliştirdiği 5 ana kurumların sürdürülebilirlik teması ile kurum kültürünün ölçülebilmesine yardımcı olan Robbins'in (1990) kurum kültürü boyutlarının birbirleriyle ilişkisi açıklanmıştır. Eğitim kurumlarında çalışan 15 iletişimci ile yapılan nitel araştırma sonuçları da kurum kültürünün kurumsal sürdürülebilirlik çalışmalarını desteklediğini ortaya koymuştur. Eğitim kurumlarının, kurum kültürlerini oluşturan vizyon ve misyonlarına sürdürülebilirlikle ilgili temalar ekledikleri anlaşılmıştır. Okullarda yürütülen çalışmaların daha çok sürdürülebilirliğin beş alt temasından çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal katkı konusunda olduğu ortaya çıkmıştır. Eğitim kurumlarının sürdürülebilirlik ilkelerini oryantasyon ve çeşitli etkinlikler, kurum içi iletişim araçları ve sosyal medya aracılığıyla yerleştirerek yeni gelen çalışanlara aktarmaya çalıştıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, it is thought that corporations which want to create a competitive advantage by providing corporate sustainability should give more importance to corporate culture practices. Hence, a strong corporate culture is one of the most important factors for corporations to become living corporations in the competitive market. The concept of sustainability, in essence, emerged with human beings and was first expressed by the German miner Carlowitz in the 18th century. In our world where resources are limited, when it is accepted as an undeniable fact that irresponsible consumption to meet the needs of humanity will lead to disaster for future generations, the importance of the concept has become more and more understandable by all societies. While the world population is increasing in an impreventable way, issues such as increasing needs, climate crisis caused by human activities, poverty have started to take place on the agenda of all nations. The breakthroughs that include solutions for today and the future have started to form the responsibilities of corporations that are essential parts of all socities. Thanks to the developments in technology, consumers, who can be instantly informed about events in any part of the world, have caused corporate production processes to be reconsidered, and it has become almost a necessity for corporations to implement responsible investments in their geography. The main concept that will ensure that sustainability is internalized by the entire organization and channeled into business processes is corporate culture. In this context, in the first part of the research , the concept of corporate sustainability and in the second part of research, the concept of corporate culture are discussed in detail. In the third part of the research, in order to reveal the role of the two concepts on each other, the relationship between the 5 main corporate sustainability themes developed by De Grosbois (2016), which is used to measure sustainability practices in corporations, and the corporate culture dimensions of Robbins (1990), which helps to measure corporate culture are explained. Qualitative research results with 15 communication managers working in educational corporations also revealed that corporate culture supports corporate sustainability studies. It has been understood that educational corporations add sustainability-related themes to their vision and mission that constitute their corporate culture. It has been revealed that the studies carried out in schools are mostly about environmental sustainability and social contribution, which is one of the five sub-themes of sustainability. It has been revealed that educational corporations try to convey their sustainability principles to new employees by placing them through orientation and various activities, in-house communication tools and social media.